Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale cine ma poate lamuri ?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

cine ma poate lamuri ?

Care sunt etapele infiintari unei societati pe actiuni ?
Cati actionari sunt minim necesari ?
Cat este minimul de capital ?
Detalii infiintare SA aici: [ link extern ]
Cel putin doi actionari si capital minim 90.000 ron.
Capitalul se inparte in functie de procentele fiecarui asociat al societati?
Adica daca 100 000 de ron este capitalul unui S.A. si are 2 actionari unul are 60% din actiuni adica detine 60 000 de ron din capital si restul daca are 40 % adica 40 000. Intrebare: Sa consideram ca o societate are 5 actionar repartizand actiunile astfel: 51% A, 21% B, 12% C, 9 % D si 7 % E. Daca presedintele consilului de administratie este si majoritarul societati si propune aducerea unor noi echipamente (de exemplu) in societatea si restul actionarilor nu sunt de acord cu decizia loate . Se poate loa o astfel de decizie ?
Regulile se stabilesc in actul constitutiv, sau in prevederile Legii nr. 31/1990 a societatilor comerciale, republicata.
pentru a infiinta un Sa, primul pas ar fi sa obtineti rezervarea denumirii firmei de la Registrul comertului.
numarul de actionari ste de 2 pentru infiintarea unui sa, capitalul social trebuei s afie echivalentul a 25.000 euro, poate fi varsat in lei.
Mai este nevoie de actul constituitv, declaratile fondatorilor, declaratile administratorului ca indeplinesc conditiile prevazute de Lege pentru a fi administratori./ actionari, specimenul de semantura pentru administrator dat in fata unui notar;dovada sediului social, dovada depunerii capitalului social, declaratia cenzorului/ cenzorilor ca indeplinesc conditiile legale, formulare tipizate.
Infiintare firma: Etape si acte necesare Infiintarea unei firme necesita 4 etape:

Constituirea dosarului de infiintare
Depunerea dosarului la Registrul Comertului
Sedinta de judecata
Ridicarea actelor firmei

[ link extern ]