Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... intabulare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

intabulare

am o situatie cel putin ciudata:
eu sunt proprietar pe cladiri, terenul il am inchiriat de la x ce l-a concesionat de la z.
vreau sa-mi intabulez proprietatea pe cladiri si ma lovesc de numerele cadastrale date terenului. cei de la cadastru spun ca nu-mi pot intabula proprietatea pe cladiri pentru ca depind de proprietarii terenului fie sa unifice numerele cadastrale, fie sa dezmembreze (in fiecare judet e altfel) si mi se cere sa stau atat dupa x cat si dupa z
ce nu inteleg eu este: sunt 2 proprietati diferite (a mea pe casa si a statului pe teren), sunt prinse diferit in extrasul de carte funciara practic eu nu tin de terenul de sub mine decat cu un contract de inchiriere asupra caruia fac dovada
nu mai spun ca intr-o localitate mi se spune ca pentru a-mi intabula proprietatea mea pe cladire trebuie ca pe teren sa figureze un singur numar cadastral; in alta localitate este un singur numar si-l vor dezmembrat si ambele imi cer un act notarial al proprietarului prin care isi da acceptul pentru una o data si pentru alta alta data...ehhh si aici apare inca o nebunie: proprietar e statul care nu vrea nici asa nici asa ci pur si simplu da terenul de la un minister la altul
ce-mi scapa? de ce nu-mi pot intabula pur si simplu proprietatea pe cladiri independent terenul avand ce numere are acum iar daca intervin schimbari in catre funciara acestea apar doar la capitolul teren fara a afecta cladirile
Concret, ce clauze are contractul dvs de inchiriere? Ce fel de contract de inchiriere este acesta in care pe un contract de inchiriere pot sa construiesc? Aveti la randul dvs o concesionare? Pe act timp? Megand pe dreptul comun, statul are proprietatea si un nr. cadastral si o proprietate a fi niciodata de acord ca dvs sa va intabulati o proprietate eventual cu numar diferit.
hmmmm cum sa explic? in `89 s-a atribuit terenul de sub noi statului, cladirile noua prin HG, statul a concesionat terenul iar noi l-al inchiriat apoi, restul contructiilor l-am construit avand acordul scris al statului si autorizatii de constructii
noi vrem sa ne intabulam proprietatea pe constructii nu vrem sa luam ce-i al statului! dar e normal sa ne intabulam prop. pe constructii
La cadastru nu vor sa va primeasca dosarul? Sau solutia nu este favorabila? Oricum nu prea inteleg speta. Daca cei de la cadastru va dau o solutie nefavorabila, mergeti si atacti incheierea in instanta.
Ati incercat o actiune in "obligatia de a face" impotriva statului? Daca v-au dat acordul la construit ar trebui sa vi-l dea si la intabulare.
speta este alambicata iar eu imi storc creierii s-o explic bine (cat pot de bine). actiunea in instanta ar avea sorti de intins problema cam pe 2 ani cu generozitate si nu asta vreau.
ceea ce nu inteleg eu este de ce nu-mi intabuleaza pur si simplu proprietatea pe cladire? statul poate sa dea ce numere vrea el terenului de sub mine in ce contexte vrea cert este ca la cladire nu ar afecta ce se noteaza.pana la urma asta ma impiedica cel mai mult
sustin si eu ca incheierea de la cadastru sa fie atacata in instanta. este procedura in cntradictoriu si se lamuresc altfel lucrurile, deci si situatia de fapt si cea de drept.