Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Se paote trece de la SRL la I.I. ???
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Se paote trece de la SRL la I.I. ???

Buna ziua,

Revin cu o intrebare: Se poate trece de la SRL la I.I.???
Daca da, va rog sa imi spuneti de ce acte este nevoie pentru acest lucru.
Va multumesc !
Nu se poate transforma un SRL in II.
Formele PFA, IF, II autorizate se reglementeaza dupa o lege distincta - OUG nr.44/2008, fata de cea a societatilor comerciale (legea nr.31/1990).
Inchideti SRL-ul si deschideti o Intreprindere Individuala, unde puteti face si angajari de personal. Transferati activitatea, clientii, relatiile comerciale, activele, pe noua entitate.
Sau o varianta ar mai fi sa se pastreze si SRL-ul..si sa se infiinteze o I.I., nu ?

Va multumesc frumos.
light_207, utilizator
Dar ce personal poate angaja o Intreprindere Individuala ??
Personal calificat? Singurul calificat ar trebui sa fie detinatorul II-ului, nu?

Multumesc.
II poate angaja personal de orice categorie, la fel ca si SRL-ul.
Am inteles, multumesc frumos.