avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 519 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Se paote trece de la SRL la I.I. ???
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Se paote trece de la SRL la I.I. ???

Buna ziua,

Revin cu o intrebare: Se poate trece de la SRL la I.I.???
Daca da, va rog sa imi spuneti de ce acte este nevoie pentru acest lucru.
Va multumesc !
Cel mai recent răspuns: light_207 , utilizator 16:49, 6 Mai 2011
Nu se poate transforma un SRL in II.
Formele PFA, IF, II autorizate se reglementeaza dupa o lege distincta - OUG nr.44/2008, fata de cea a societatilor comerciale (legea nr.31/1990).
Inchideti SRL-ul si deschideti o Intreprindere Individuala, unde puteti face si angajari de personal. Transferati activitatea, clientii, relatiile comerciale, activele, pe noua entitate.
Sau o varianta ar mai fi sa se pastreze si SRL-ul..si sa se infiinteze o I.I., nu ?

Va multumesc frumos.
Ultima modificare: Vineri, 6 Mai 2011
light_207, utilizator
Dar ce personal poate angaja o Intreprindere Individuala ??
Personal calificat? Singurul calificat ar trebui sa fie detinatorul II-ului, nu?

Multumesc.
II poate angaja personal de orice categorie, la fel ca si SRL-ul.
Am inteles, multumesc frumos.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum preia o intreprindere individuala un srl dragoman64 dragoman64 am un srl cu activitate comerciala magazin mixt o masina in leasing pot infiinta o intrepridere individuala cu care sa preiau srl srl urmand sa il inchid sa ... (vezi toată discuția)
Schimbare din srl in pfa ContSters271005 ContSters271005 Buna seara, se poate schimba un SRL intr-un PFA sau trebuie inchis SRL-ul si deschis PFA-ul??? (vezi toată discuția)
Trecerea firmei din ii in srl morar dorina morar dorina buna, va rog frumos sa imi explicati ce trebuie sa fac pentru a trece o firma de la intreprindere individuala la statutul de SRL. iar pentru a fi platitor de ... (vezi toată discuția)