Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA FACTURARE VANZARE MASINA (FRANTA)
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

FACTURARE VANZARE MASINA (FRANTA)

Buna ziua as dori sa vand o masina de pe societate (srl) in Franta . Cum se procedeaza ? Facturarea se va face cu tva ?
VA MULTUMESC ANTICIPAT.
in cazul in care cumparatorul va furnizeaza un cod valid de tva din franta, emiteti o factura fara tva.
Multumesc frumos pentru raspuns , dar indraznesc inca o intrebare: ce inseamna cod valid de tva ???......... este o speta noua pentru mine si v-as ruga sa-mi dati mai multe detalii.
Multumesc anticipat
p.s. Cumparatorul este persoana fizica.
daca este persoana fizica veti factura cu tva 24%.
daca este persoana juridica inregistrata in scopuri de tva o puteti controla aici [ link extern ] .
in cazul in care codul nu este valid, sau cumparatorul nu este platitor de TVA ori persoana fizica atunci facturati cu TVA aici in Romania
Daca masina este veche, atunci raspunsurile anterioare sunt corecte.
In schimb, daca masina este noua atunci emiteti factura fara TVA chiar daca cumparatorul este o persoana fizica.