Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... PFA MANICHIURA
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

PFA MANICHIURA

Buna ziua asi vrea sa ma interesez pas cu pas ce acte/formulare trebuie ca sa pot lucra ca manichiurist la locuinta proprie ,ce criterii/facilitati sunt cat impozit si taxe trebuie sa platesc anual catre stat (fixa) . Am diploma de manichiurist.
Va multumesc cu respect.
ps. aproximativ cat o sa costa totul(autorizatia)
Este de preferat sa va infiintati un PFA. Nu este bine sa aveti norma de venit(fixa) pentru ca daca nu incasati nimic intr-o anumita perioada sau foarte putin, banii tot ii veti da. Ca atare, desi este mai comod cu norma de venit este mult mai pagubos. Cel mai bine este sa fiti impozitata in sistem real, 16% pe profit. Va puteti deconta cheltuielile cu pensia, sanatatea si restul cheltuielilor facute.
Infiintarea la registru este in jur de 250 lei.
ContSters202274, utilizator
multumesc
Eu am PFA pe coafor.Esti la inceput, asa ca cel mai convenabil este impozitarea la norma de venit, neplatitor de tva.Nu ai nevoie de nici o deductibilitate stai linistita, platesti impozitul, sanatatea si pensia, depui declaratia 392 B anual, iti iei stampila, un chitantier, un facturier, registru de vanzari, registru de cumparari, registru unic de control si ai terminat cu circul.
Contabilitatea aproape nu ai nevoie de nimic, doar sa mai stii cate ceva din legislatie.Daca vei fi impozitata in sistem real iti va trebui automat contabil si mult mai multe fata de ce ti-am enumerat eu mai sus .Nu o sa ai timp de contabilitate, si ce ti se spune ca deduci pe o parte,pierzi pe alta .
Asa ca cel mai simplu e norma de venit.
Bravos, utilizator