Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cheltuieli cu liftul
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cheltuieli cu liftul

Are obligatia o persoana care sta intr-un bloc de 10 etaje,la parter,sa plateasca reparatiile ascensorului si cheltuielile legate de functionarea sa?Mentionez ca persoana in cauza nu se foloseste de ascensorul respectiv.Multumesc!
Ascensorul face parte din partile de uz comun al blocului si cheltuielile legate de intretinerea acestuia cad in sarcina tuturor locatarilor, inclusiv a celor de la parter.
In general se presupune ca costurile cu liftul sunt cheltuieli comune...ca cei de la parter mai urca la vecini.DAR exista foarte multe asociatii de locatari care prin hotararea adunarii generale a propietarilor au scos de la plata acestei cheltuieli apartamentele aflate la parter.