Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract colectiv de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract colectiv de munca

buna ziua, am si eu o intrebare va rog: o societate cu 23 de salariati poate incheia un pv. in care specifica ca adera la contractul la nivel de ramura? fara a mai incheia in ccm la nivel de unitate? si daca da, va rog pentru domeniul panificatie carui ccm la nivel de ramura se subordoneaza? va multumesc mult.
Da, se poate stabili in urma negocierii intre patronat si sindicat ca sunt aplicabile prevederile ccm la nivel de ramura de activitate.
Cred ca sunt aplicabile prevederile Contractului colectiv de muncă unic la nivelul ramurii industriei alimentare, a băuturilor şi tutunului ... ce cod CAEN are angajatorul ? ... asa ne este mai usor sa depistam ce c.c.m. la nivel de ramura ii este aplicabil.
COD CAEN 1071, VA ROG CAREI RAMURA SE SUBORDONEAZA, VA MULTUMESC
Industriei alimentare ...:)