Forum Discuţii juridice Achiziţii publice care este diferenta dintre HG nr.120/2010 si Hg ...
Discuție deschisă în Achiziţii publice

care este diferenta dintre HG nr.120/2010 si Hg nr.320/2011 ???

nu inteleg ce modificari aduce HG nr.320 /2011 fata de HG. nr.120/2010 pentrru investitiile in curs de derulare ??????????

HOTÃRÂRE Nr. 320/2011
pentru modificarea şi completarea Hotărârii Guvernului nr. 120/2010 privind aprobarea Listei cuprinzând programele şi proiectele de investiţii în turism şi a surselor de finanţare a documentaţiilor tehnice şi a lucrărilor de execuţie a programelor şi obiectivelor de investiţii în turism

M.Of. nr. 250 din 8.4.2011

În temeiul art. 108 din Constituţia României, republicată, al art. 39 alin. (3) din Ordonanţa Guvernului nr. 58/1998 privind organizarea şi desfăşurarea activităţii de turism în România, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 755/2001, cu modificările ulterioare, şi al art. 34 alin. (2) din Legea nr. 273/2006 privind finanţele publice locale, cu modificările şi completările ulterioare,

Guvernul României adoptă prezenta hotărâre.
Selectează documentul
Art. I

Hotărârea Guvernului nr. 120/2010 privind aprobarea Listei cuprinzând programele şi proiectele de investiţii în turism şi a surselor de finanţare a documentaţiilor tehnice şi a lucrărilor de execuţie a programelor şi obiectivelor de investiţii în turism, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 126 din 24 februarie 2010, cu modificările ulterioare, se modifică şi se completează după cum urmează:

1. Titlul se modifică şi va avea următorul cuprins:

„ HOTÃRÂRE

privind aprobarea Listei cuprinzând programele şi proiectele de investiţii în turism şi a surselor de finanţare a documentaţiilor tehnice şi a lucrărilor de execuţie a programelor şi obiectivelor de investiţii în turism, precum şi pentru aprobarea criteriilor de eligibilitate a programelor şi proiectelor de investiţii în turism“

2. Articolul 1 se modifică şi va avea următorul cuprins:

„Art. 1

(1) Se aprobă Lista cuprinzând programele şi proiectele de investiţii în turism, prevăzută în anexa nr. 1.

(2) Se aprobă criteriile de eligibilitate a programelor şi proiectelor de investiţii în turism, prevăzute în anexa nr. 2.“

3. După articolul 4 se introduce un nou articol, articolul 5, cu următorul cuprins:

„Art. 5

Anexele nr. 1 şi 2 fac parte integrantă din prezenta hotărâre.“

4. Anexa se modifică şi se înlocuieşte cu anexa nr. 1 la prezenta hotărâre.

5. După anexă, care va deveni anexa nr. 1, se introduce o nouă anexă, anexa nr. 2, având cuprinsul prevăzut în anexa nr. 2 la prezenta hotărâre.
Selectează documentul
Art. II

Criteriile de eligibilitate a programelor şi proiectelor de investiţii în turism prevăzute în anexa nr. 2 la Hotărârea Guvernului nr. 120/2010, cu modificările şi completările ulterioare, se aplică, începând cu data intrării în vigoare a prezentei hotărâri, numai pentru programele şi proiectele prevăzute la lit. B din anexa nr. 1 la Hotărârea Guvernului nr. 120/2010, cu modificările şi completările ulterioare.

E clar, nu? Cele mai importante modificari sunt : schimbarea titlului HG nr.120/2010 si renumerotarea anexelor.
multumesc
dar , tot nu inteleg, daca cuprinsul anexelor este aceleasi si daca pentru investitiile in derulare, in domeniul schiabil, trebuie sa contribue autoritatile locale,
dupa HG320/2011 nu trebuie, dar dupa 120/2010 ??
si de ce in iulie 2011 unele consilii locale aplica HG 120/2010 ?? si nu 320/2011 pentru domeniul schiabil ??????
HG 120/2010 este in vigoare de anul trecut, iar investitiile din domeniul schiabil s-au derulat fara sa se tina cont de aceasta, iar acum vin consiliile locale si aproba proiecte de hotariri pentru aplicarea HG 120/2010 si nu HG320/2011.
este corect ??
este corect sa se utilizeze in luna iulie 2010, la intocmirea unei hotariri de consiliul local, drept temei legal HG120/2010 ??? pentru aprobarea contributiei consiliului local la investitiile in derulare in domeniul schiabil ??????????
multumesc

HG nr.120/2010 a fost modificata succesiv prin HG 189/2010, HG 320/2011 si HG 591/2011.

Art.2 din HG nr.120/2011, care se refera la finanţarea realizării documentaţiilor tehnice şi a lucrărilor de execuţie a programelor şi obiectivelor de investiţii în turism a ramas nemodificat.
In cuprinsul acestui articol se arata ca finantarea se asigură de la bugetul de stat şi din bugetele locale, prin bugetele unităţilor administrativ-teritoriale.
Din cate inteleg eu, inca din forma sa initiala, HG nr.120/2010 prevedea obligatia de contributie (financiara) a consiliilor locale.
Cat proveste aprobarea proiectelor de investitii, criteriile de eligibilitate din anexa 2 se aplica începând cu data intrării în vigoare a HG nr.320/2011 (8.04.2011), numai pentru programele şi proiectele prevăzute la lit. B din anexa nr. 1, conform art.II al HG nr.320/2011.