Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... revizuire, prescriptie speciala?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

revizuire, prescriptie speciala?

in cazul unei cereri de revizuire, declarata admisibila, daca se caseaza hotararea, se incepe din nou judecata in prima instanta, termenul de prescriptie speciala pentru infractiune a fost depasit, se poate cere incetarea procesului penal? va fac mentiunea ca in cauza a fost data o hotarare de condamnare cu executare.
Prescriptia speciala se refera la prescriptia raspunderii penale, daca a fost data o hotarare de condamnare cu executare intervine prescriptia executarii pedepsei si in aceasta institutie juridica nu exista "prescriptie speciala".
Doamna Me_Isa v-a dat un raspuns pricipial.
Pentru un raspuns la obiect asteptam detalii gen: infractiunea si data ei, hotararea, stadiul revizuirii etc
1. Daca a inceput executarea pedepsei nu mai avem prescriptia raspunderii penale si prin urmare nici prescriptie speciala.
2. In cercetarea judecatoreasca ce are loc in revizuire, se au in vedere noile probe( ce sustin cazul de revizuire invocat) si eventual se readmistreaza probele vechi. Invocarea unei "prescriptii speciale" nu se incadreaza nici in cazurile de admitere a revizuirii nici in categoria vreunei probe.
detaliile infractiunii le puteti gasii in subiectul ,,sanse la cedo", iar in cazul in care voi castiga dosarul, in baza acelei hotarari pot cere revizuirea intregului dosar. Astfel, daca hotararea de condamnare este casata, iar pentru ca instanta sa-mi respecte drepturile incalcate trebuie reluata judecata in prima instanta, consider ca ma aflu in situatia de a nu avea o hotarare de condamnare si deci se poate vorbi si de posibilitatea indeplinirii termenului de prescriptie speciala. Va multumesc pentru raspunsuri si va rog sa-mi spuneti daca punctul meu de vedere este corect.