Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... consultatie
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

consultatie

vreau sa stiu care sint procedurile pt cedo am dat niste banii la cineva iar el mi-a dat drept garantie o fila cec fara acoperire dar nu am stiut am mers la politia economica care a trimis la parchet iar procuroru a dat nup am facut plingere impotriva rezolutiei date de procuror iar judecator a respins plingere vreau sa fac mai departe la cedeo ca sint procedurile
ar trebui sa consultati un avocat care sa studieze hotararea judecatoreasca si sa gaseasca ce temei de drept a fost incalcat in conventia europeana a drepturlor omului. recurs ati facut impotriva sentintei prin care vi s-a respins plangerea?
mardarealina81 a scris:

vreau sa stiu care sint procedurile pt cedo am dat niste banii la cineva iar el mi-a dat drept garantie o fila cec fara acoperire dar nu am stiut am mers la politia economica care a trimis la parchet iar procuroru a dat nup am facut plingere impotriva rezolutiei date de procuror iar judecator a respins plingere vreau sa fac mai departe la cedeo ca sint procedurile

Conditiile pentru a depune o plangere individuala la CEDO le gasiti aici:
www.avocatnet.ro/content/for...

De asemenea, trebuie sa stiti ca CEDO nu poate anula o hotarare pronuntata in tara de catre o instanta de judecata.
In afara de conditiile generale de admisibilitate, disponibile deja pe avocatnet, trebuie sa stiti ca procedura parcursa la CEDO este urmatoarea:
1. depunerea aplicatiei initiale, impreuna cu actele necesare.
-aceasta etapa implica o anumita corespondenta cu juristii CEDO.
-aveti nevoie de toate hotararile pronuntate in cauza dvs, precum si de cerereile importante, cum ar fi: cererea introductiva de instanta, apeluri, raspunsuri, notificari....
- aceasta etapa este strict in limba romana si nu aveti nevoie decat de copii tip xerox, in nici un caz nu dati banii pe traduceri autorizate...
2. in cazul in care CEDO considera ca in sustinerea cererii nu sunt nevoie de alte acte, etapa se incheie, iar cererea va fi declarata ori inadmisibila, ori procedura va continua
3. in cazul fericit al nedeclararii inadmisibilitatii, va exista o etapa contradictorie cu Statul Roman, in engleza sau franceza- limbile oficiale ale Curtii - de preferabil veti angaja un avocat experimentat, sustinerile trebuind sa fie la nivel profesionist
4. se va astepta hotararea CEDO
5. se va urmari executarea ei: fie in bani, care este usor de efectuat, fie, eventual prin redeschiderea unor proceduri interne.
Succes