Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale VANZARE INTRE PERSOANA JURIDICA SI UNA FIZICA A UNUI ...
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

VANZARE INTRE PERSOANA JURIDICA SI UNA FIZICA A UNUI AUTO

Buna! Societatea comerciala detine doua autoutilitare dintre care una vrea sa o vanda unei persoane fizice interesate.
Problema: Pentru a vinde una din cele doua autoutilitare este nevoie de certificat fiscal care sa ateste ca este platit impozitul la zi.
Impozitul NU este platit de vreo 2 ani la cele 2 masini!
Pot plati restanta de impozit doar pentru masina pe care vreau sa o vand,si sa primesc acel certificat fiscal,sau trebuie sa aduc impozitul la zi pentru ambele ????
Potrivit legii, aveti obligatia de a achita la termen obligatiile fata de bugetul de stat si cel local.
Directia de impozite si taxe din cadrul primariei,probabil, va refuza sa va acorde certificatul de atestare fiscala sub pretextul ca figurati cu obligatii de plata restante,tocmai pentru a va determina sa achitati sumele restante.
Pentru a-l obtine,adresati-va in scris,solicitand eliberarea acestuia cu specificarea numarului de inmatriculare al autovehicolului care doriti sa-l instrainati,dar numai dupa achitarea taxei auto aferenta acestuia.Daca va refuza,ar trebui sa o faca tot in scris,ceea ce nu cred ca se va intampla deoarece refuzul eliberarii unui act administrativ constituie contraventie.
Sfatul meu este sa achitati integral toate restantele.
ContSters145448, utilizator
puteti proceda in felul urmator; platiti pentru auto care doriti sa o pastrati si pentru cealalta rugati functionarul de la fisc sa treaca impozitul in seama cumparatorului.Bine inteles daca acesta este de acord. Astfel, certificatul fiscal poate fi emis cu datorii 0.
Multumesc mult pentru ajutor!