Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... recolonizare din Bulgaria
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

recolonizare din Bulgaria

Se mai pot depune acte pentru despagubirea persoanelor care au fost recolonizate din Bulgaria in urma tratatului de la Craiova? Sunt multi oameni de la tara cara abia acum au auzit de acest lucru.
I) Cadrul Legal
Legea nr. 9 din 8 ianuarie 1998 privind compensatiile cetatenilor romani pentru bunurile trecute in proprietatea statului bulgar in urma aplicarii Tratatului dintre Romania si Bulgaria semnat la Craiova la 7 septembrie 1940 a fost publicata in Monitorul Oficial nr. 8 din 13 ianuarie 1998 si a intrat in vigoare la data de 12 martie 1998, la 60 de zile de la data publicarii in Monitorul Oficial.
TERMENUL DE DEPUNERE a dosarelor a fost de 18 luni de la data intrarii in vigoare a legii ulterior fiind prelungit de doua ori:
* pentru perioada de 12 luni (aprilie 2005 – aprilie 2006) conform Legii nr. 97/2005
* pentru o perioada de 18 luni (iulie 2006 – ianarie 2008) conform Legii nr. 348/2006.