Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Ce poate dispune instanta daca refuz participarea ...
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Ce poate dispune instanta daca refuz participarea partii adverse la efectuarea expertizei?

Bună ziua!
Aș dorii să aflu care sunt consecințele dacă refuz participarea părții adverse la efectuarea expertizei. Mă refer la faptul că nu refuz participarea/prezența reprezentantului părții adverse sau a expertului, ci doar strict la prezenta părții adverse. Pot lua o amendă sau mi se poate ceva mai rău de atât?
Cu riscul de a mă repeta .... nu mă opun prezenței expertului și nici a avocatului părții adverse ci doar a părții asistate, care dorește cu tot dinadinsul să fie prezentă!
Mulțumesc!
depinde de caz si cum va apara avocatul...consecintele pot fi , prin urmare. la aprecierea instantei....de la nici una.....la a consemna ca va opuneti efectuarii expertizei
Nu va suparati este dreptul ei sa participe la acest act procedural.Este o proba admisa de instanta de judecata.Nu cred ca este bine sa va opuneti.
Bună, nu ma opun expertizei ....ci doar prezentei partii adverse !
Doresc sa aflu care este consecinta faptului ca ma opun prezentei ei! Multumesc!
ContSters177731, utilizator
buna sunt si eu interesat de acest subiect... daca ne poate lamurii cineva!!!!!!!! Multumesc!
Vi s-a raspuns ,partile dintr-un proces ca sunt doua sau noua au dreptul sa participe la administrarea acestei probe.In situatia in care una din parti se opune la efectuarea expertizei dispuse in cauza impiedicand astfel prin atitudinea ei ca expertul sa poata duce la indeplinire obiectivele ordonate de catre instanta de judecata ,aceasta poate fi amendata.