Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Dobanda la un imprumut primit de la o persoana fizica ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Dobanda la un imprumut primit de la o persoana fizica straina

Am o situatie pe care nu stiu exact cum sa o rezolv. O societate a primit de la un cetatean olandez un imprumut. S-a intocmit un contract la notar, s-a perceput si dobanda. Intrebarea mea este urmatoarea: in momentul in care ii achit dobanda aferenta imprumutului, cat impozit ii retin? Am citit legea nr. 85 / 1999, ordinul nr. 683 / 2000, art. 115-118 din codul fiscal si nu am ajuns la nici o concluzie. Am sunat la finante, asistenta contribuabil si mi-au zis sa studiez ... legislatia. Ma puteti ajuta?
Din pacete legislatia romana nu da dreptul societatilor comerciale sa plateasca dobanda catre persoane fizice, fie ele si straine. Este sinonim cu imprumutul societatii de catre asociati.
se poate plati dobanda persoanelor fizice. oricat.

este important de stiut daca intre olanda si romania exista conventie pentru evitarea dublei impuneri. impozitul se numeste impozit asupra veniturilor obtinute de nerezidenti.

ContSters228228, utilizator
exista conventie pentru evitarea dublei impuneri. Suntem europeni, totusi.