Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Eroarea de drept
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Eroarea de drept

"Art. 1.175. - Contractul este de adeziune atunci când clauzele sale esențiale sunt impuse ori sunt redactate de una dintre părți, pentru aceasta sau ca urmare a instrucțiunilor sale, cealaltă parte neavând decât să le accepte ca atare."

necunoasterea legii constituie de multe ori o aparare.. si in legislatia noastra este admisa - ex..138 alin 1 pct 4cpc..
intrebarea e daca intr-un astfel de contract trebuie mentionat expres acest articol, la incheierea lui...
In dreptul nostru regula generala este nimeni nu poate invoca in apararea sa necunoasterea legii. De la aceasta regula personal consider ca prevederile legale nu contin derogari ci mai degraba un tratament usor favorizant bazat pe necesitatea de a aduce la acelasi nivel ca sansa persoane cu pregatire juridica diferita. Aceste prevederi sunt de regula unele de ordin procedural si nu material, deoarece altfel ar fi afectate drepturile substantiale ceea ce ar duce la discriminare.

In contract nu este necesar sa reluati expres prevederile legale deoarece acestea se impun oricum daca sunt imperative.
Nemo legem ignorare censetur nimeni nu poate invoca necunoasterea legii[/i]....altfel nu ar mai avea cum sa se aplice nici o sanctiune, legal

Nimeni nu poate fi considerat ca nu cunoaste legea, adagiu latin ce exprima principiul potrivit caruia se prezuma ca toata lumea cunoaste legea si nimeni nu poate fi aparat de raspundere invocand necunoasterea prevederilor ei; eroarea de drept nu exonereaza de raspundere. In tara noastra, cunoasterea si respectarea legilor este o indatorire primordiala a tuturor cetatenilor, inscrisa in Constitutie. Cunoasterea si respectarea legii definesc atitudinea civica, comportamentul etic, grija fata de valorile sociale, aparate si promovate prin actele normative, fata de interesele fundamentale ale intaririi si dezvoltarii societatii. Legile si celelalte acte normative sunt aduse la cunostinta cetatenilor prin publicarea lor in "Monitorul Oficial al Romaniei" si prin alte mijloace de comunicare.

Antoanela Geaman, Avocat
av.antoanelageaman a scris:

Nemo legem ignorare censetur nimeni nu poate invoca necunoasterea legii[/i]....altfel nu ar mai avea cum sa se aplice nici o sanctiune, legal

Nimeni nu poate fi considerat ca nu cunoaste legea, adagiu latin ce exprima principiul potrivit caruia se prezuma ca toata lumea cunoaste legea si nimeni nu poate fi aparat de raspundere invocand necunoasterea prevederilor ei; eroarea de drept nu exonereaza de raspundere. In tara noastra, cunoasterea si respectarea legilor este o indatorire primordiala a tuturor cetatenilor, inscrisa in Constitutie. Cunoasterea si respectarea legii definesc atitudinea civica, comportamentul etic, grija fata de valorile sociale, aparate si promovate prin actele normative, fata de interesele fundamentale ale intaririi si dezvoltarii societatii. Legile si celelalte acte normative sunt aduse la cunostinta cetatenilor prin publicarea lor in "Monitorul Oficial al Romaniei" si prin alte mijloace de comunicare.

da, asa trebuie..
insa eu intrebam in conditiile contractului de adeziune...si exemplificam cu o exceptie de la regula citata de dvs..

ContSters230219, utilizator