Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... asistenta medicala versus sora medicala- grad principal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

asistenta medicala versus sora medicala- grad principal

Am si eu o problema si nu stiu cum sa o rezolv, cui sa ma adresez!? Am absolvit Liceul Sanitar in 1983 si am lucrat pana in 1989( aprox. 5 ani si jumatate) ca sora medicala pediatra, dupa care, timp de 19 ani am fost pensionata pe caz de boala grad II, pentru astm bronsic (1989-2008). In anul 1992 am absolvit cursul de echivalare pentru asistenti medicali. De la 1 martie 2008 m-am angajat in urma unui concurs la un cabinet in Policlinica Judeteana. Mi s-a spus de la serviciul personal ca nu am dreptul sa sustin examenul de grad principal deoarece nu am 5 ani lucrati ca si ASISTENTA MEDICALA, eu avand 5 ani lucrati ca si SORA MEDICALA. Rugamintea mea este daca stie cineva in baza carui act normativ mi se interzice sa particip la examen sau cum pot sa aflu mai multe despre aceasta problema. Va multumesc!
E drept ca... cine poate mai mult poate si mai putin, insa nu stiu cat de mult va "califica” bioingineria in profesia de asistenta medicala. Probabil ca puteti cere echivalarea, dar... asistenta medicala in... bioinginerie?
Pt a afla, cred ca e bine sa mergeti la departamentul juridic si sa intrebati – ca si cum sunteti sigura ca e posibil – cine trebuie sa primeasca cererea dv pt examenul de echivalare, avand in vedere ca aveti licenta etc. Veti afla atunci... adevarul. Dar, e probabil sa il aflati si pe forum...
Succes.

P.S. Fascinanta materie bioingineria...
buna seara,roxana
Pentru gradul principal legea asistentului medical (recent modificata in decembrie 2008) precizeaza clar ca trebuie sa ai indepliniti cinci ani in functia de asistent medical fara intrerupere.
Daca ai terminat liceul sanitar,e ok,nu e vina nimanui ca asa era pe atunci,:sorry:dar...tot legea este cea care spune ca trebuie sa te perfectionezi,adica sa urmezi cursuri superioare pregatirii de baza.Am multe colege in situatia ta,dar au facut unele un an echivalare la scoala postliceala,altele au facut trei ani de postliceala,acum fac si facultatea de Asistenta Medicala ca multe dintre noi.
Faptul ca pina in anul 2008 ai fost pensionata medical,deci nu ai lucrat ca si asistent medical,inseamna ca nu poti sustine examenul de grad principal,decit peste cinci ani,adica in 2014(asta in conditiile in care nu intrerupi,deci lucrezi)Dar,ai tot timpul inainte....Succes=D>
buna seara,
Faptul ca ai terminat o facultate ca nu este in domeniul in care ai profesat(poate cel mult cercetare medicala,dar si asta o poti face daca ai terminat fac.de medicina-asistenta medicala) nu iti poate echivala studiile liceale,fie ele si sanitare.(din cite stiu eu studiile inferioare,ex liceu,nu pot echivala pe cele superioare acestora,respectiv scoala postliceala,cred ca asa spune legea invatamintului)
Iti poti completa studiile la fac.de medicina generala-specialitate asistenta medicala,cred ca ai mari sanse pe baza diplomei de licenta si afoii matricole,sincer,depinde de rector.
viobim a scris:

Cu siguranta este un subiect interesant. Si eu am o problema asemanatoare in parte. Sunt absolventa de liceu sanitar din 1991. Am lucrat ca sora medicala 3 ani si 3 luni, dar apoi am urmat cusrsurile UMF Iasi Facultatea de Bioinginerie Medicala finalizate cu diploma de licenta. Intrebarea este daca pot sa imi fac echivalarea de la statutul de sora medicala la asistent medical folosind faptul ca am studii medicale superioare de lunga durata si care ar fi pasii pe care trebuie sa ii urmez.Va multumesc.

Stie cineva care este diferenta dintre" Facultatea de Moase si Asistente" si o Postliceala din care iesi tot asistenta medicala?(scuze ca am scris aici dar nu stiam unde sa scriu altundeva )
costyna_90, utilizator