Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general rezerve din reevaluare
Discuție deschisă în Contabilitate în general

rezerve din reevaluare

Buna ziua,
Am facut reevaluare la 31.12.2011 la o cladire pe care acum patronul vrea sa o vanda. Valoarea initiala a cladirii a fost de 75.000 lei ( 212), dupa reevaluare a ajuns la 80.100 ( le-am inregistrat in contul 105 ). Vanzarea cladirii de face cu 82.000 lei fara tva. Mentionez ca nu a fost amortizata.
Problema mea este ca nu stiu cum inregistrez descarcarea de gestiune si sa inchid contul 105.
Multumesc anticipat.
Conform OMFP 3055/2009 (M.Of.766 bis /10.11.2009)
[ link extern ]

105=1065

1.3.Contul 105 "Rezerve din reevaluare"
Cu ajutorul acestui cont se ţine evidenţa rezervelor din reevaluarea imobilizărilor corporale.
Contul 105 "Rezerve din reevaluare" este un cont de pasiv.
În creditul contului 105 "Rezerve din reevaluare" se înregistrează:
- creşterea faţă de valoarea contabilă netă, rezultată din reevaluarea imobilizărilor corporale, dacă nu a existat o descreştere anterioară recunoscută ca o cheltuială aferentă imobilizărilor corporale reevaluate (211, 212, 213, 214).
În debitul contului 105 "Rezerve din reevaluare" se înregistrează:
- capitalizarea surplusului din reevaluare, prin transferul direct în capitalul propriu, atunci când acest surplus reprezintă câştig realizat, respectiv la scoaterea din evidenţă a activului pentru care s-a constituit rezerva din reevaluare sau pe măsura folosirii activului de către entitate (1065);

- descreşterile faţă de valoarea contabilă netă, rezultate din reevaluarea ulterioară a imobilizărilor corporale (211, 212, 213, 214);
- ajustarea amortizării cumulate înregistrate până la data reevaluării imobilizării corporale, în cazul în care reevaluarea se efectuează prin aplicarea unui indice (281).
Soldul creditor al contului reprezintă rezerva din reevaluarea imobilizărilor corporale existente în evidenţa entităţii.

deci am avea la vanzare: 461 = % 7583 , 4427
la scoaterea din gestiune : % = 2131 80100
NU STIU
ce se intampla cu 1065 , cum se inchide daca asi face inregistrarea 105 = 1065 ?
Scoaterea din gestiune :( conform aceluiasi ordin )
%=212
2813 cu valoarea amortizata

"În creditul contului 212 "Construc􀄠ii" se înregistreaz􀄃:
- valoarea neamortizata a constructiilor scoase din evidenta (658);
- amortizarea construc􀄠iilor scoase din evidenta (281);

- descresterile fata de valoarea contabila neta, rezultate din reevaluarea constructiilor,
în limita soldului creditor al rezervei din reevaluare (105);
- valoarea descresterii rezultate din reevaluarea constructiilor, recunoscuta ca o
cheltuiala cu întreaga valoare a deprecierii, atunci când în rezerva din reevaluare nu este
înregistrata o suma referitoare la acel activ (681);
- valoarea amortiz􀄃rii construc􀄠iilor, eliminat􀄃 cu ocazia reevalu􀄃rii din valoarea
contabil􀄃 brut􀄃 a acestora (281);
- valoarea cl􀄃dirilor care fac obiectul particip􀄃rii în natur􀄃 la capitalul social al altor
entit􀄃􀄠i, în schimbul dobândirii de participa􀄠ii în capitalul acestora (261, 263, 265);
- valoarea investi􀄠iilor efectuate de chiria􀃺i la construc􀄠iile primite cu chirie, amortizate
integral, restituite proprietarului (281);
- valoarea construc􀄠iilor aportate retrase (456);
- valoarea construc􀄠iilor distruse de calamit􀄃􀄠i (671).
Soldul contului reprezinta valoarea constructiilor existente."

In ceea ce priveste ce puteti inregistra in debitul contului rezerve (106) :

"În debitul contului 106 "Rezerve" se înregistreaza:
- rezervele destinate majorarii capitalului, potrivit legii, inclusiv cele corespunz􀄃toare
instrumentelor de capitaluri proprii acordate angajatilor (101);
- diferenta dintre valoarea participatiilor primite ca urmare a particip􀄃rii în natur􀄃 la
capitalul altor entitati si valoarea neamortizata a imobiliz􀄃rilor corporale 􀃺i necorporale
care au f􀄃cut obiectul participa􀄠iei, transferata la venituri cu ocazia ced􀄃rii participa􀄠iilor
respective (764);
- rezervele utilizate pentru acoperirea pierderilor contabile înregistrate în exerci􀄠iile
precedente, conform hot􀄃rârii adun􀄃rii generale a ac􀄠ionarilor/asocia􀄠ilor (117);
- decontarea capitalurilor proprii c􀄃tre ac􀄠ionari/asocia􀄠i, în cazul opera􀄠iunilor de
reorganizare, potrivit legii (456);
- pierderile legate de emiterea, r􀄃scump􀄃rarea, vânzarea, cedarea cu titlu gratuit sau
anularea instrumentelor de capitaluri proprii, acoperite din rezerve (149);
- ajustarea rezervei de valoare just􀄃, urmare a diferen􀄠elor nefavorabile rezultate din
evaluarea activelor financiare disponibile pentru vânzare, în cadrul situa􀄠iilor financiare
consolidate (501);
- diferen􀄠a nefavorabil􀄃 de schimb valutar, înregistrat􀄃 la consolidare, în rela􀄠ie cu un
element monetar care face parte dintr-o investi􀄠ie net􀄃 a entit􀄃􀄠ii într-o entitate str􀄃in􀄃
(665).
Soldul contului reprezint􀄃 rezervele existente 􀃺i neutilizate."
multumesc pentru raspuns, dar eu am nevoie de rezolvarea cazului meu si nu de pareri generale, pe acestea le stiu si eu.