Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general inregistrari reevaluare
Discuție deschisă în Contabilitate în general

inregistrari reevaluare

Buna ziua.
Va rog sa ma ajutati cu urmatoarele probleme:
punctul 1 La o cladire care inaintea reevaluarii din 31.12.2007 aveam urmatoarele
valori .
valoare contabila 857.240 , amortizarea aferenta 242.115
s-a facut reevaluarea la data de 31.12.2007 si s-au stabilit noile valori :
valoare contabila reevaluata 1.370.000 , amortizarea aferenta 386.950 ,
am inregistrat diferentele din reevaluare pe contul 105 .

Acum la sfarsitul anului 2011 , am facut din nou reevaluarea , si s-a stabilit valoarea reevaluata la 1.250.000 ( a scazut)
la valoarea contabila fac inregistrarea 105 = 212 120000 (1370000-1250000)
dar cum sa stabilesc si sa inregistrez amoatizarea ?

punctul 2. Tot asa la - Cabina poarta - aveam valoarea contabila de
16.776 lei si amortizarea aferenta 10.243 lei .
la reevaluarea din 31.12.2007 s-au stabilit urmatoarele valori
valoare contabila reevaluata 27.700 lei , amortizarea 18.266
diferentele din reevaluare le-am inregistrat tot pe contul 105 .
Mentionez ca la sfarsitul anului 2011 a fost amortizata integral valoarea contabila reevaluata.

Acum la 31.12.2011 am facut reevaluare din nou si a fost stabilita valoarea
reevaluata la 24.200 lei ( a scazut).
la valoarea contabila fac inreg 105 = 212 3500 (27700-24200) , dar care sunt inregistrarile pentru amortizare.

Multumesc frumos.
O zi frumoasa.

Amortizarea cumulata ,la data reevaluarii,in cazul cladirilor reevaluate la valoarea de piata,
se trateaza astfel:
- se elimina din valoarea contabila bruta si valoarea neta,determinata in urma corectarii cu ajustarile de valoare ,si este recalculata la valoarea reevaluata.
In cazurile prezentate de dvs.se fac calcule pentru a stabilii:
-valoarea neta contabila inainte de depreciere(valoarea de inventar-amortizarea cumulata)si se anuleaza amortizarea cumulata: 281 = 212 ;
- deprecierea(valoarea neta -valoarea de inventar cea noua):681 = 212;
- valoarea neta contabila la 31.12.2011:valoarea neta inainte de depreciere-deprecierea.
Succes !
Ce inregistrari se fac in contul 105 in ambele cazuri
spraevaluare si
subevaluare.
?
Cu ajutorul acestui cont se tine evidenta rezervelor din reevaluarea imobilizarilor corporale.
Contul 105 “Rezerve din reevaluare” este un cont de pasiv.
În creditul contului 105 “Rezerve din reevaluare” se inregistreaza:

– cresterea fata de valoarea contabila neta, rezultata din reevaluarea imobilizarilor corporale, daca nu a existat o descrestere anterioara recunoscuta ca o cheltuiala aferenta imobilizarilor corporale reevaluate (211, 212, 213, 214).
În debitul contului 105 “Rezerve din reevaluare” se inregistreaza:

– capitalizarea surplusului din reevaluare, prin transferul direct in capitalul propriu, atunci cand acest surplus reprezinta castig realizat, respectiv la scoaterea din evidenta a activului pentru care s-a constituit rezerva din reevaluare sau pe masura folosirii activului de catre entitate (1065);

– descresterile fata de valoarea contabila neta, rezultate din reevaluarea ulterioara a imobilizarilor corporale (211, 212, 213, 214);

– ajustarea amortizarii cumulate inregistrate pana la data reevaluarii imobilizarii corporale, in cazul in care reevaluarea se efectueaza prin aplicarea unui indice (281).

Soldul creditor al contului reprezinta rezerva din reevaluarea imobilizarilor corporale existente in evidenta entitatii.

sursa:[ link extern ] /