avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 214 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

buna ziua.ce parere aveti?un contract de imprumut cu icvl semnat de defunct in 1978 inaintea casatoriei cu ss este bun propriu sau comun?casatoria cu ss in 1990 restul ratelor din 1990 achitate in timpul casatoriei.merci
Cel mai recent răspuns: olgachelu , utilizator 12:58, 28 Februarie 2012
depinde cand este inceheiat actul -titlu de proprietate...daca este inainte de casatorie este bun propriu , daca este dupa e bun comun
nu detin informatia asta insa notarul a considerat ca este bun propriu al defunctului intrucat apare "dreptul de propr.asupra..." si nu ca la celelalte imob.unde spune cota de 1/2.eu asa am inteles din citatia noarului.dvs. nu la fel?merci

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sot decedat. apartament cumparat in rate, de el, inainte de casatorie, dar achitat impreuna. kyrrdan kyrrdan Buna, Asi dori o opinie in urmatoarea problema: Sotul a contractat un ap. in \'77 cu credit CEC, pret 90.000 lei. A achitat in rate 30.000 pana la data ... (vezi toată discuția)
Succesiune stare stare Trebuie sa se faca taxa de succesiune a unchiuli meu.A fot casatorit , nu a avut copii, apartament cumparat inainte de casatorie , dar o parte din rate ... (vezi toată discuția)
Divort, partaj aqarela aqarela Buna ziua.sotul meu vrea sa divorteze dupa 3ani d casatorie. Avem un bebe de 7luni.in momentul d fata stam in apartamentul meu achizitionat inainte d ... (vezi toată discuția)