Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune...

Buna ziua!Asi avea si eu o intrebare...actualmente dupa decesul tatalui din decembrie 2011 am ajuns la succesiune...fapt pt care in urma actelor imi revine o parte din casa si societatea ca unic administrator(prin cedarea partilor cea a mamei si a fratelui de comun accord am ramas unic administrator);intrebarea era in cazul in care divortez de sot din neintelegeri acesta are vreun drept asupra bunurilor ramase in urma succesiunii?Va multumesc anticipat!
Bunurile mostenite de la parinti sunt bunuri proprii. Sotul are dreptul la mostenirea parintilor sai. Asta in cazul in care nu ati inchieat o conventie matrimoniala.
chiar daca sotul e persoana desemnata la societate?
Nu conteaza ce e sotul.