Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Se revine la procentul de 85% in cazul indemnizatiei ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Se revine la procentul de 85% in cazul indemnizatiei pentru CCC?

Am inteles ca se discuta sa se revina la procentul de 85% pt indemnizatie crestere copil. Am doua nelamuriri:
1. Daca se revine la procentul de 85%, ramane acelasi plafon maxim de 1200 lei pt 2 ani sau se revine la varianta initiala de 85%, maxim 3400 lei pt 2 ani?
2. Daca eu termin cele 126 zile pe 15 iunie si depun dosarul de indemnizatie la sf lunii mai, iar legea intra in vigoare dupa acest moment, eu beneficiez de ea?
Multumesc
Buna ziua !
Va inteleg curiozitatea , insa , in conditiile in care nu s-a emis un act normativ in acest sens , nu putem sa ne dam cu parerea .... asteptati emiterea actului normativ si ... vorbim ....
Paste fericit !
Aveti dreptate, numai ca sper si eu sa fie mai bine.
Paste fericit!
Si inca ceva,in principiu, legea nu are efect retroactiv .. ea se va aplica situatiilor aparute dupa intrarea ei in vigoare ...
Dar, in general, daca legea e mai favorabila decat cea veche, nu beneficiaza de ea si mamele care sunt deja in indemnizatie?
Asta numai daca in viitoarea lege se va preciza asa ceva.