avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 300 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Se revine la procentul de 85% in cazul indemnizatiei ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Se revine la procentul de 85% in cazul indemnizatiei pentru CCC?

Am inteles ca se discuta sa se revina la procentul de 85% pt indemnizatie crestere copil. Am doua nelamuriri:
1. Daca se revine la procentul de 85%, ramane acelasi plafon maxim de 1200 lei pt 2 ani sau se revine la varianta initiala de 85%, maxim 3400 lei pt 2 ani?
2. Daca eu termin cele 126 zile pe 15 iunie si depun dosarul de indemnizatie la sf lunii mai, iar legea intra in vigoare dupa acest moment, eu beneficiez de ea?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: alexandra24 , utilizator 15:16, 31 Octombrie 2012
va multumesc,acest procent de 85% se acorda indiferent daca aleg sa stau 1an sau 2 ani acasa?am intalnit la anumite persoane interpretarea ca daca aleg sa stau 2 ani beneficiez de 75% nu de 85% daca aleg sa stau 1 an...eu din legea noua inteleg 85% indiferent de optiunea pe care o aleg...
1. Nu va mai luati dupa zvonuri, procentul de 85% este acelasi pentru toata lumea.

2. Iata ce spune OUG 111/2010, modificata de Legea 166/2012:

Art. 2
(1) Incepand cu data de 1 ianuarie 2011, persoanele care, in ultimul an anterior datei nasterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri din salarii, venituri din activitati independente, venituri din activitati agricole supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, denumite in continuare venituri supuse impozitului, pot beneficia optional de urmatoarele drepturi:

a) concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la un an, respectiv 3 ani in cazul copilului cu handicap, precum si de o indemnizatie lunara;

b) [b]concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani, precum si de o indemnizatie lunara.

(1.1) Limitele minima si maxima ale indemnizatiei se stabilesc prin raportare la indicatorul social de referinta, denumit in continuare ISR.

(2) Indemnizația lunară prevăzută la alin. (1) lit. a) se stabilește în cuantum de 85% din media veniturilor nete realizate în ultimele 12 luni și nu poate fi mai mică de 1,2 ISR și nici mai mare de 6,8 ISR

(3) Indemnizația lunară prevăzută la alin. (1) lit. b) se stabilește în cuantum de 85% din media veniturilor nete realizate în ultimele 12 luni și nu poate fi mai mică de 1,2 ISR și nici mai mare de 2,4 ISR.
...

Ultima modificare: Marți, 30 Octombrie 2012
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
va multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatie crestere al doilea copil carmen_madirjac carmen_madirjac Buna seara! Va rog sa ma ajutati cu o informatie. Am nascut primul copil pe 3.09.2010 si din ianuarie 2011 am beneficiat de indemnizatie pentru crestere copil ... (vezi toată discuția)
Concediu crestere copil melcsy melcsy Buna ziua. Ma aflu in situatia urmatoare. Sunt in concediu de crestere copil cu primul copil din 25.03.2011. Intre timp am nascut si pe al doilea copil in ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie al 2-lea copil dupa concediu fara plata mirikeus mirikeus In acest moment sunt insarcinata cu primul copil urmand sa nasc in mai. Tare mult mi-as dori sa fac si pe al doilea bebe la o distanta de maxim 2 ani ... (vezi toată discuția)