Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Curtea de conturi poate emite decizie de suspendare ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Curtea de conturi poate emite decizie de suspendare din functie?

Curtea de conturi poate emite decizie de suspendare din functie a unui functionar public?si daca da care sunt faptele si temeiul legal.Mltumesc
Suspendarea raportului de serviciu se constată în cazurile prevăzute la art.95 alin. (1) şi la art. 94 alin. (1) din Legea nr.188/1999 , precum şi în alte cazuri reglementate prin legi speciale, respectiv se aprobă în cazul prevăzut la art.95 alin. (2) din Legea nr.188/1999, prin act administrativ al persoanei care are competenţa numirii în funcţia publică.

Asadar, Curtea de conturi nu poate dispune supendarea unui functionar public dintr-o alta institutie publica.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Multumesc ff mult si totusi am primit dispozitie de suspendare in baza art 94 lit m,fara sa fiu trimis in judecata,dosarul este inca la politie.
Trimiterea in judecata se face prin rechizitoriul intocmit de procuror ... daca nu exista asa ceva, puteti contesta decizia de suspendare.

Sunt in curs de judecare am solicitat anularea disp de suspendare intrucat nu sunt trimis in judecata.Dispozitia de suspedre este data cu art. 94 lit m.Secretarul face mentiunea pe dispoziitie ca nu sunt trimis in judecata si apoi semneaza.Instanta insista ca primaria sa trimita p.v.de la curtea de conturi si alte documente care au stat la baza emiterii dispozitiei de suspendare
Legea 94/1992
Art. 45
Curtea de Conturi cere celor în drept suspendarea din funcţie, în condiţiile legii, a persoanelor acuzate de săvârşirea de fapte cauzatoare de prejudicii importante sau a unor abateri grave cu caracter financiar, constatate în urma controalelor sau a auditurilor efectuate, până la soluţionarea definitivă a cauzelor în care sunt implicate.