Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Exista vreun contract?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Exista vreun contract?

Buna ziua!

As dori sa stiu ca reprezentant al unui SRL daca pot incheia vreun contract/conventie etc cu o persoana fizica grafician care ma poate ajuta cu niste grafice, desene pentru reclama? Mentionez ca respectivul grafician nu are PFA.
Exista oare vreo cale sa inchei un act valabil cu aceasta persoana?
Va multumesc anticipat!
contract individual de munca, cu durata de 2 sau 4 ore pe zi, incheiat pe durata determinata.
Dar o conventie civila nu ar fi valabila? Multumesc
Se poate incheia o conventie civila numai cu conditia ca activitatea sa fie ocazionala, unica, conjuncturala, se realizeaza dintr-o data, prestatorul nu se subordoneaza beneficiarului.
Luati in considerare plata impozitului pe venitul care il realizeaza graficianul, se face prin stopaj la sursa.

Multumesc mult!