Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... despagubire in cazul unui partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

despagubire in cazul unui partaj

Buna ziua,

In cazul unui partaj de bunuri comune intre fosti soti, exista posibilitatea ca unul dintre soti sa-l despagubeasca pe celalalt prin rate fixe lunare pe o perioada stabilita de timp? Daca da, care sunt criteriile de stabilire a ratei lunare si a perioadei de timp in care se va place plata?
Multumesc anticipat
Exista acesta posibilitate daca exista intelegere intre cei doi fosti soti, daca sotul creditor e de acord, altfel nu.
Daca e vb de cateva luni, puteti cere acordul instantei in cadrul procesului de partaj (daca e cazul)
De regula instanta stabileste cuantumul sultei si perioada de timp in care aceasta obligatie se va executa .
Exista posibilitatea ca perioada de timp sa fie de 10-15 ani?
Multumesc