avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 708 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... despagubire in cazul unui partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

despagubire in cazul unui partaj

Buna ziua,

In cazul unui partaj de bunuri comune intre fosti soti, exista posibilitatea ca unul dintre soti sa-l despagubeasca pe celalalt prin rate fixe lunare pe o perioada stabilita de timp? Daca da, care sunt criteriile de stabilire a ratei lunare si a perioadei de timp in care se va place plata?
Multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: adnil , utilizator 09:35, 25 Aprilie 2012
Exista acesta posibilitate daca exista intelegere intre cei doi fosti soti, daca sotul creditor e de acord, altfel nu.
Daca e vb de cateva luni, puteti cere acordul instantei in cadrul procesului de partaj (daca e cazul)
De regula instanta stabileste cuantumul sultei si perioada de timp in care aceasta obligatie se va executa .
Exista posibilitatea ca perioada de timp sa fie de 10-15 ani?
Multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Executare silita roxxanna roxxanna Stimati domni, Am cateva intrebari legate de urmatoarea situatie: Eu si fostul sot am avut un litigiu pe un imobil (luat prin credit ipotecar si inca ... (vezi toată discuția)
Partaj dodorel62 dodorel62 Buna seara. In cazul unui partaj , dupa ce s-a stabilit in urma expertizelor care este valoarea de achitat ( sulta) , care este perioada minima sau maxima , ... (vezi toată discuția)
Neplata sultei stabilite ca despagubire la partaj mihai159 mihai159 Va rog sa ma ajutati cu un sfat in urmatoarea situatie intampinata de o ruda. 2 frati au facut succesiunea si partajul, primul frate (care a locuit in casa ... (vezi toată discuția)