Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Declaratia112 - concediu cod 08
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Declaratia112 - concediu cod 08

va rog sa-mi precizati daca este corect:
am un concediu medical cod 08, cu un cuantum de indemnizatie de 1.517 lei, din care se scade CAS 10,5% in valoare de 74 lei, deci in statul de plata ramine 1.443 lei la venitul net.
in declaratia 112 am inregistrat la anexa 1.2 Asigurat astfel:
am bifat la sectiunea
- Asigurat / neasigurat pentru concedii şi indemnizaţii de asigurări sociale de sănătate : NEASIGURAT
- Asigurat în sistemul de asigurari pentru şomaj : NEASIGURAT
La sectiunea B.1:
salariat, nu e pensionar, norma intreaga 8 ore
-RD 6. Ore suspendate lună (NOS) : 176
- rd 8. Total zile lucrate: 22
La sectiunea D
17. Suma veniturilor din ultimele 6 luni 10300 lei
18. Număr de zile aferente veniturilor din ultimele 6 luni 127 zile
19. Media zilnica a bazei de calcul 81,1 lei
20. Indemnizatie sanatate suportate de angajator
21. Indemnizaţie sănătate din FNUASS

dar am o problema la rd 02. (412)- Contributia individuala de asigurari sociale retinuta de la asigurati de la inceputul declaratiei nu imi scrie suma pe care am calculat-o eu de 74 lei ci imi apare 111 lei
unde am gresit?
cum completez declaratia 112?
Nu-mi dau seama de unde provine diferenta,insa tin sa va sesisez :
-ca nu ati calculat corect CAS ul,procentul de 10,5%se aplica la 741lei(35%din 2117)si nu la 700lei,deci netul va fi 1517-78=1439lei.
-de ce ati bifat statut de neasigurat la concedii si ind. de boala?(daca nu se vireaza contributia de 0,85%nu se va putea beneficia de cm)
-zile lucrate 22 si in acelasi timp 176 ore suspendate in aceeasi luna?
Si o intrebare ,care este salariul brut(venitul brut)lunar,1717lei?
ContSters136493, utilizator