avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 458 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Declaratia112 - concediu cod 08
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Declaratia112 - concediu cod 08

va rog sa-mi precizati daca este corect:
am un concediu medical cod 08, cu un cuantum de indemnizatie de 1.517 lei, din care se scade CAS 10,5% in valoare de 74 lei, deci in statul de plata ramine 1.443 lei la venitul net.
in declaratia 112 am inregistrat la anexa 1.2 Asigurat astfel:
am bifat la sectiunea
- Asigurat / neasigurat pentru concedii şi indemnizaţii de asigurări sociale de sănătate : NEASIGURAT
- Asigurat în sistemul de asigurari pentru şomaj : NEASIGURAT
La sectiunea B.1:
salariat, nu e pensionar, norma intreaga 8 ore
-RD 6. Ore suspendate lună (NOS) : 176
- rd 8. Total zile lucrate: 22
La sectiunea D
17. Suma veniturilor din ultimele 6 luni 10300 lei
18. Număr de zile aferente veniturilor din ultimele 6 luni 127 zile
19. Media zilnica a bazei de calcul 81,1 lei
20. Indemnizatie sanatate suportate de angajator
21. Indemnizaţie sănătate din FNUASS

dar am o problema la rd 02. (412)- Contributia individuala de asigurari sociale retinuta de la asigurati de la inceputul declaratiei nu imi scrie suma pe care am calculat-o eu de 74 lei ci imi apare 111 lei
unde am gresit?
cum completez declaratia 112?
Cel mai recent răspuns: ContSters136493 , utilizator 19:26, 24 Aprilie 2012
Nu-mi dau seama de unde provine diferenta,insa tin sa va sesisez :
-ca nu ati calculat corect CAS ul,procentul de 10,5%se aplica la 741lei(35%din 2117)si nu la 700lei,deci netul va fi 1517-78=1439lei.
-de ce ati bifat statut de neasigurat la concedii si ind. de boala?(daca nu se vireaza contributia de 0,85%nu se va putea beneficia de cm)
-zile lucrate 22 si in acelasi timp 176 ore suspendate in aceeasi luna?
Si o intrebare ,care este salariul brut(venitul brut)lunar,1717lei?
Ultima modificare: Marți, 24 Aprilie 2012
ContSters136493, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Declaratia 112 pensionari Andreea_Ius Andreea_Ius Buna seara, Spuneti-mi, va rog, ce trebuie sa completez in declaratia 112 pentru pensionari pentru o asociatie de proprietari, in conditiile in care ei ... (vezi toată discuția)
Vreau sa inchei contracte de asigurare, care sunt cotele contributiilor sociale? euTU euTU Buna ziua, va rog sa imi spuneti care sunt contributiile lunare pentru CAS si CASS pentru anul in curs si care sunt actele cu care trebuie sa ma prezint la ... (vezi toată discuția)
Declaratia 112 martady martady buna ziua. va rog sa ma ajutati putin: am un angajat pensionar cu 1/2 norma adica 4 ore / zi, stiu ca pentru el nu trebuie sa retin contributie pentru somaj, ... (vezi toată discuția)