avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 723 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... rog urgent consiliere juridica vanzare-cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

rog urgent consiliere juridica vanzare-cumparare

Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema: doresc sa cumpar o casa, cu un avans consistent si restul sumei, la eliberarea casei, fix peste 1 an de zile.
Ce ar trebui sa prevada contractul (sau precontractul?) de vanzare-cumparare, ca sa evit urmatoarele situatii:
- proprietar de negasit la sfarsitul termenului, respectiv 1 an de zile,
- proprietar decedat la sfarsitul termenului,
- refuzul proprietarului de a primi suma restanta sau pretentii de crestere a sumei restante.
Va multumesc anticipat, am mare nevoie de sfaturile dvs.
Cel mai recent răspuns: ari_h , utilizator 19:54, 9 Mai 2012
Eu am vandut acum 4 ani un teren si plata a fost esalonata in mai multe rate,am facut actele la notariat.
Varianta 1:
Incheiati acum contractul de vanzare-cumparare, platiti prima jumatate din pret, stipulati ca termenul de plata pentru a doua jumatate este peste fix un an.
Stipulati ca tot atunci se va preda posesia de fapt a locuintei.
Ca vanzatorul sa fie sigur ca va primi jumatatea de pret peste 1 an, instituiti o garantie pe casa in favoarea lui.
Avanatajul pentru dvs. la aceasta varianta este ca primiti proprietatea "juridica" a casei acum, lucru destul de corect daca dati mai mult de 1/2 din pret la inceput.
Nu va trebui sa alergati peste 1 an sa incheiati contractul sau sa va recuperati avansul.

Varianta 2:
Faceti acum numai un antecontract = promisiune de vanzare cumparare, in care dati avans, cu termen pentru inchierea vanzarii peste 1 an.
NU este cea mai buna varinata petru dvs., dar nici in aceasta varianta nu trebuie sa va faceti griji de cresterea pretului (nu e legitima pretentia proprietarului sa ii dati mai mult peste 1 an).
Ca sa va protejati mai bine in acest caz, trebuie sa incheiati promisisunea de vanzare la notar si sa o inscrieti in cartea funciara.
smeagull a scris:

Varianta 1:
Incheiati acum contractul de vanzare-cumparare, platiti prima jumatate din pret, stipulati ca termenul de plata pentru a doua jumatate este peste fix un an.
Stipulati ca tot atunci se va preda posesia de fapt a locuintei.
Ca vanzatorul sa fie sigur ca va primi jumatatea de pret peste 1 an, instituiti o garantie pe casa in favoarea lui.
Avanatajul pentru dvs. la aceasta varianta este ca primiti proprietatea "juridica" a casei acum, lucru destul de corect daca dati mai mult de 1/2 din pret la inceput.
Nu va trebui sa alergati peste 1 an sa incheiati contractul sau sa va recuperati avansul.

Varianta 2:
Faceti acum numai un antecontract = promisiune de vanzare cumparare, in care dati avans, cu termen pentru inchierea vanzarii peste 1 an.
NU este cea mai buna varinata petru dvs., dar nici in aceasta varianta nu trebuie sa va faceti griji de cresterea pretului (nu e legitima pretentia proprietarului sa ii dati mai mult peste 1 an).
Ca sa va protejati mai bine in acest caz, trebuie sa incheiati promisisunea de vanzare la notar si sa o inscrieti in cartea funciara.


Si ce se intampla daca s-a incheiat un pre/antecontract, s-a platit un avans si proprietarul apartamentului a decedat intre timp, iar unul dintre cei doi copii ai proprietarului (singurii mostenitori posibili) refuza sa fie de acord cu vanzarea? Mentionez ca proprietarul a mandatat pe unul dintre cei doi copii ai sai sa vanda apartamentul, dar celalalt nu este de acord. Proprietarul a semnat acel pre/antecontract dupa varsta de 80 de ani si avea sindrom demential.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pre contract detalii raluca tivichi raluca tivichi daca se poate imi puteti spune mai exact ce ar fi in favoarea mea sa mai stipulez in pre contract pe langa : 1.transferul de propietate se va face in ... (vezi toată discuția)
Contract vanzare-cumparare, proprietar decedat ari_h ari_h Buna dimineata. Am gasit un subiect similar aspectului care ma intereseaza, dar, pentru a fi sigur ca mesajul meu este citit de domnii avocati, reproduc ... (vezi toată discuția)
Achiziționare locuință - avans, ulterior plata in rate Dannyytiesto Dannyytiesto Vreau sa cumpăr un apartament iar proprietarul si-a dat acordul sa ii achit un avans pe care îl voi trece intr-un contract făcut între noi și legalizat ... (vezi toată discuția)