Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... rog urgent consiliere juridica vanzare-cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

rog urgent consiliere juridica vanzare-cumparare

Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema: doresc sa cumpar o casa, cu un avans consistent si restul sumei, la eliberarea casei, fix peste 1 an de zile.
Ce ar trebui sa prevada contractul (sau precontractul?) de vanzare-cumparare, ca sa evit urmatoarele situatii:
- proprietar de negasit la sfarsitul termenului, respectiv 1 an de zile,
- proprietar decedat la sfarsitul termenului,
- refuzul proprietarului de a primi suma restanta sau pretentii de crestere a sumei restante.
Va multumesc anticipat, am mare nevoie de sfaturile dvs.
Eu am vandut acum 4 ani un teren si plata a fost esalonata in mai multe rate,am facut actele la notariat.
Varianta 1:
Incheiati acum contractul de vanzare-cumparare, platiti prima jumatate din pret, stipulati ca termenul de plata pentru a doua jumatate este peste fix un an.
Stipulati ca tot atunci se va preda posesia de fapt a locuintei.
Ca vanzatorul sa fie sigur ca va primi jumatatea de pret peste 1 an, instituiti o garantie pe casa in favoarea lui.
Avanatajul pentru dvs. la aceasta varianta este ca primiti proprietatea "juridica" a casei acum, lucru destul de corect daca dati mai mult de 1/2 din pret la inceput.
Nu va trebui sa alergati peste 1 an sa incheiati contractul sau sa va recuperati avansul.

Varianta 2:
Faceti acum numai un antecontract = promisiune de vanzare cumparare, in care dati avans, cu termen pentru inchierea vanzarii peste 1 an.
NU este cea mai buna varinata petru dvs., dar nici in aceasta varianta nu trebuie sa va faceti griji de cresterea pretului (nu e legitima pretentia proprietarului sa ii dati mai mult peste 1 an).
Ca sa va protejati mai bine in acest caz, trebuie sa incheiati promisisunea de vanzare la notar si sa o inscrieti in cartea funciara.
smeagull a scris:

Varianta 1:
Incheiati acum contractul de vanzare-cumparare, platiti prima jumatate din pret, stipulati ca termenul de plata pentru a doua jumatate este peste fix un an.
Stipulati ca tot atunci se va preda posesia de fapt a locuintei.
Ca vanzatorul sa fie sigur ca va primi jumatatea de pret peste 1 an, instituiti o garantie pe casa in favoarea lui.
Avanatajul pentru dvs. la aceasta varianta este ca primiti proprietatea "juridica" a casei acum, lucru destul de corect daca dati mai mult de 1/2 din pret la inceput.
Nu va trebui sa alergati peste 1 an sa incheiati contractul sau sa va recuperati avansul.

Varianta 2:
Faceti acum numai un antecontract = promisiune de vanzare cumparare, in care dati avans, cu termen pentru inchierea vanzarii peste 1 an.
NU este cea mai buna varinata petru dvs., dar nici in aceasta varianta nu trebuie sa va faceti griji de cresterea pretului (nu e legitima pretentia proprietarului sa ii dati mai mult peste 1 an).
Ca sa va protejati mai bine in acest caz, trebuie sa incheiati promisisunea de vanzare la notar si sa o inscrieti in cartea funciara.

Si ce se intampla daca s-a incheiat un pre/antecontract, s-a platit un avans si proprietarul apartamentului a decedat intre timp, iar unul dintre cei doi copii ai proprietarului (singurii mostenitori posibili) refuza sa fie de acord cu vanzarea? Mentionez ca proprietarul a mandatat pe unul dintre cei doi copii ai sai sa vanda apartamentul, dar celalalt nu este de acord. Proprietarul a semnat acel pre/antecontract dupa varsta de 80 de ani si avea sindrom demential.