Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cate ore se pot lucra maxim/ zi ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cate ore se pot lucra maxim/ zi ?

Buna seara.
Imi poate spune cineva va rog...cate ore da voie legea sa se lucreze pe zi?. Eu stiam ca 12....dar am colegi care lucreaza 8 ore ca rezidenti...si 8 ore apoi in spital....sunt 2 posturi diferite. In total sunt 16 ore. Daca la stat se poate...inseamna ca este voie si in domeniul privat nu?

Va multumesc.
dar daca se lucreaza 16 ore/zi (o zi da una nu), se poate? Avand in vedere ca intr-o saptamana se lucreaza 48 de ore si un alta 32 de ore, s-ar face cele 160 ore/ luna legal. sambata si duminica (la fel una da una nu) se platesc suplimentar.
Este posibil in conditiile in care in c.i.m. aveti prevazut timp de munca inegal. Repartizarea acestuia facandu-se asa cum ati mentionat dvs in mesaj.