Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... martor
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

martor

copilul meu a fost martorul unui conflict, a fost chemat la politie sa depuna marturie, in urma declaratiilor i s-a spus ca-i va face dosar penal pentru marturie mincinoasa si chiar puscarie, in ce baza daca el nu este implicat in acest caz.
Va rog frumos sa ma ajutati, Va multumesc, am mare nevoie
Art. 260 din Codul penal
Marturia mincinoasa
Fapta martorului care într-o cauza penala, civila, disciplinara sau în orice alta cauza în care se asculta martori, face afirmatii mincinoase, ori nu spune tot ce stie privitor la împrejurarile esentiale asupra carora a fost întrebat, se pedepseste cu închisoare de la unu la 5 ani.

Fapta prevazuta în alineatul precedent nu se pedepseste daca, în cauzele penale mai înainte de a se produce arestarea inculpatului, ori în toate cauzele mai înainte de a se fi pronuntat o hotarâre sau de a se fi dat o alta solutie ca urmare a marturiei mincinoase, martorul îsi retrage marturia.

Daca retragerea marturiei a intervenit în cauzele penale dupa ce s-a produs arestarea inculpatului sau în toate cauzele dupa ce s-a pronuntat o hotarâre sau dupa ce s-a dat o alta solutie ca urmare a marturiei mincinoase, instanta va reduce pedeapsa potrivit art. 76.

Dispozitiile alin. 1–3 se aplica în mod corespunzator si expertului sau interpretului.
in baza la ce se considera marturia mincinoasa?
In baza probelor. A mintit in momentul in care a facut declaratiile, iar cel mai probabil cele spuse de acesta nu se coroboreaza cu nimic din dosar. Sfatuiti-va copilul sa se duca la politie si sa spuna adevarul.