Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Dreptul muncii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Dreptul muncii

Buna ziua,

In cazul in care, un angajat al unei societati isi da demisia, insa continua sa lucreze cu fostul angajator pe baza unui contract de colaborare, pe 1-2 proiecte, fostul angajat are voie sa transmita oferta sa de servicii (si-a infiintat o firma cu acelasi profil de activitate ca al fostului angajator) clientilor fostului angajator?
In cazul in care un client/fost client al fostului angajator doreste sa colaboreze cu fostul angajat, se poate? Sau se considera concurenta neloiala?

Multumesc!
Totul depinde de clauzele inserate in contractul de colaborare ... acesta nu este supus dispozitiilor Codului Muncii ..

Deturnarea clientelei unui comerciant prin folosirea legaturilor stabilite cu aceasta clientela in cadrul functiei detinute anterior la acel comerciant constituie o fapta de neconcurenta neloiala si sanctionata ca atare de Legea nr.11/1991.
Multumesc mult pentru raspuns!