avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 523 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Refuzul unui loc de munca oferit de cei de la somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Refuzul unui loc de munca oferit de cei de la somaj

Buna ziua,
Fiind in somaj am fost trimis de catre AJOFM Cluj (eu fiind din Cluj Napoca) la o companie anume, la care am aflat ca vor sa ma trimita la un sat langa Bistrita, pentru a lucra si a locui acolo de luni pana vineri.
Intrebarea mea este: Distanta mare dintre locul meu de domiciliu si locul unde va trebui sa muncesc, este un motiv justificativ de a refuza acest loc de munca? Sau refuzand oferta acestui angajator as pierde dreptul la indemnizatia de somaj?
Multumesc anticipat pentru raspuns.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 12:32, 5 Aprilie 2014
Pai daca somerul are studii superioare nu ar trebui ca salariul conform dosarului sa fie cel mediu pe economie?
1. Legea precizeaza numai salariul minim pe economie, fara a face diferentiere in functie de post sau studii.

2. Aceste diferentieri le poate face fiecare angajator prin contractul colectiv de munca sau regulamentul intern.
Atunci eu nu mai inteleg de ce este obligatoriu sa venim cu copie dupa ultimele studii daca tot nu se ia in evidenta
1. Eu am spus ca obligatoriu este salariul minim pe economie.

2. De la acesta se negociaza salariul cu angajatorul si in functia de grila de salarizare (daca exista) intocmita de angajator (pe functii si studii).

3. Nu ma obliga nimeni sa accept un salariu daca nu-mi convine dar fiind somer am mai putine posibilitati de refuz.
Ultima modificare: Vineri, 4 Aprilie 2014
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Srb a scris:

... nu mai inteleg de ce este obligatoriu sa venim cu copie dupa ultimele studii daca tot nu se ia in evidenta


Copiile de pe actele de studii sunt necesare pentru a se verifica daca indepliniti sau nu conditiile de studii necesare ocuparii acelui post.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Probleme somaj carrmenn2 carrmenn2 Buna ziua! Sunt somera si m-am bucurat tare cand am primit de la AJOFM repartitie catre o societate pt. angajare (vanzatoare). Bucuria s-a transformat in ... (vezi toată discuția)
Mai primesc somaj daca am refuzat un loc de munca? oachim nicoleta oachim nicoleta buna ziua !am refuzat un loc de munca deoarece programul era foarte lung si cupridea si ture de noapte.conditiile de munca lasau de dorit( adica era bataie de ... (vezi toată discuția)