Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Legea Retrocedarilor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Legea Retrocedarilor

Salutare la toata lumea....si sarbatori fericite..
Care stie daca s-a mai prelungit/adaugat ceva legii retrocedarii terenurilor...A expirat termenul depunerilor notificarilor..lau mai prelungit....??????????????
Exista numai o singura prevedere care da dreptul unor notificari in materia retrocedarilor de terenuri pe care v-o prezint mai jos:
Articolul 36 din Legea nr. 1/2000 pentru reconstituirea dreptului de proprietate asupra terenurilor agricole şi celor forestiere, solicitate potrivit prevederilor Legii fondului funciar nr. 18/1991 şi ale Legii nr. 169/1997, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 8 din 12 ianuarie 2000, cu modificările şi completările ulterioare, se modifică şi va avea următorul cuprins:
"Art. 36. - Persoanelor fizice cărora li s-a stabilit dreptul de proprietate prin împroprietărire, prin aplicarea Legii nr. 187/1945 pentru înfăptuirea reformei agrare, dar cărora nu li s-a atribuit efectiv terenul la care aveau dreptul sau cărora atribuirea le-a fost anulată, persoanelor îndreptăţite la împroprietărire, înscrise în tabelele nominale, precum şi persoanelor care dovedesc cu acte de la arhivele militare ale Ministerului Apărării că au luptat pe front şi că îndeplineau condiţiile prevăzute de Legea nr. 187/1945 pentru a fi împroprietărite li se vor acorda terenurile respective, agricole şi forestiere, în limita suprafeţelor disponibile, sau despăgubiri."
Multumesc pt raspuns.
Am citit prin net...ca se pregateste o ultima sansa pt retrocedari..oare sa fie inca un termen pt cei intarziati..stie cineva ceva..
ªeful statului a trimis, la Curtea Constituţională, Legea pentru modificarea şi completarea Legii nr. 10/2001 privind regimul juridic al unor imobile preluate în mod abuziv în perioada 6 martie 1945-22 decembrie 1989.