Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua, Aş doris ă vă pun o întrebare ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua, Aş doris ă vă pun o întrebare referitoare la ...

Bună ziua,
Aş dori să vă pun o întrebare referitoare la înfăptuirea reformei agrare prin legea 187 din 23 martie 1945, legile care au modificat-o în timp (Legea 1983 din 7.12.2016 privind modificarea articolului 36 din Legea 1/2000) şi legile agrare ce s-au dat după această perioadă (Legea Fondului Funciar 18 / 1991, Legea 169 / 1997)
Am următorii parametri :
Bunicul meu locuia în timpul Celui De-Al Doilea Război Mondial într-o localitate din Austro-Ungaria aflată la limita cu România (mai precis cu Moldova, cu jud. N de astăzi).
A murit în război în mai 1944. Deţinem acte de la Arhivele militare în care apare şi faptul că la data încorporării avea propria gospodărie compusă din : casă, 2 grajduri cu animale şi pământ (arabil, fânaţ, nimaş, care însuma mai bine de 5 ha, în total).
Legea 187 a fost dată în martie 1945, deci el nu mai era în viaţă la acel moment.

Legea din 2016 prevede trei categorii de persoane care pot fi împroprietărite cu maximum 5 ha.
Aş dori să vă întreb dacă tatăl meu poate cere în prezent să fie împroprietărit cu 5 ha, ca urmaş direct al bunicului meu.
În cazul în care nu puteţi să îmi daţi un răspuns la această întrebare, v-aş ruga să îmi indicaţi un specialist (avocat, de exemplu) în litigiile referitoare la înfăptuirea reformei agrare.
Vă mulţumesc mult!
Teodor ZANOAGA
Teodor34, utilizator