avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 254 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Conducere fara permis-3 fapte- se pot contopi ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Conducere fara permis-3 fapte- se pot contopi pedepsele?

Buna ziua,va rog respectuos daca ma puteti ajuta cu un raspuns la o intrebare:Am pe cineva apropiat mie care a savarsit in 2009 infractiunea de conducere fara permis;a fost judecat si ca sentinta finala a primit 2 ani cu suspendare.
In octombrie 2010 a condus din nou fara permis,primind de data aceasta in 23 mai 2011, 1 an si 2 luni,la care s'au adaugat cei 2 ani dati cu suspendare in 2009.
In ianuarie 2011 a condus din nou fara permis,primind la data de 25 mai 2011 pedeapsa de 3 ani,la care s'au adaugat cei 2 ani primiti cu suspendare in 2009.
Intrebarea mea este urmatoarea:Cei 2 ani dati cu suspendare in 2009 se adauga si la pedeapsa de 1 an si 2 luni si la cea de 3 ani?pentru ca la ambele sentinte : cea de 1 an si 2 luni si la cea de 3 ani,ambele cu executare,s'a adaugat sntinta de 2 ani cu suspendare data in 2009.In total avand de executat 8 ani si 2 luni.

Va multumesc anticipat
Anona, aici nu vorbim despre păreri avizate sau nu, orice intervenţie pertinentă este binevenită, pentru că, unii dintre noi putem să nu citim cu atenţie, sau se întâmplă ca utilizatorii să nu expună ei înşişi corect speţa. Consider că putem rezolva împreună orice speţă şi că ne putem completa reciproc în opinii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Despre reabilitare (serv.de probatiune) gabitzu1ro gabitzu1ro -------Nr.1-.In anul.23/11/2009.Soluţionare:Condamnă pe inculpatul V. C , fără antecedente penale, la pedeapsa de 3 ani închisoare cu aplicarea art. 71, ... (vezi toată discuția)
Computare dupa contopirea pedepselor cu inchisoarea CLAUDIU LASCOSCHI CLAUDIU LASCOSCHI Avem asa : 1 ) Condamnare definitiva in anul 2007 pentru o fapta din 2007.Sentinta nr 1 / 2007.Pedeapsa 3 ani. 2 ) Condamnare definitiva pentru fapta ... (vezi toată discuția)
Sentinta de condamnare-cu executare sau cu suspendare? alealexa alealexa Va rog explicati-mi ce inseamna asta = sentinta penala definitiva prin neapelare la data de 05.05.2009 :art 85 alin 1 din oug,condamna inculpatul la 1 an de ... (vezi toată discuția)