Forum Discuţii juridice Fonduri europene, finanţări ... Fonduri POSCCE, Axa prioritara 1, prefinantare
Discuție deschisă în Fonduri europene, finanţări nerambursabile, grant-uri

Fonduri POSCCE, Axa prioritara 1, prefinantare

Buna ziua!
Va rog sa ma ajutati intr-o problema: pentru obtinerea prefinantarii, beneficiarul proiectului trebuie sa prezinte o scrisoare de garantie bancara pentru contravaloarea prefinantarii. Se poate specifica in aceasta scrisoare de garantie ca garantia se diminueaza pe masura ce se deduce prefinantarea prin cererile de rambursare? De exemplu: prefinantarea=X lei. Scrisoarea de garantie este pentru plafonul X lei, dar pe masura ce beneficiarul trimite cererile de rambursare, un procent din suma pe care o are de recuperat reprezinta o parte din prefinantarea primita si ramane la stat, astfel incat plafonul X se reduce treptat cu acel procent, pana ce prefinantarea este recuparata integral. Se poate (si daca da,cum) trece o astfel de clauza in scrisoarea de garantie bancara? Este stipulata undeva aceasta posibilitate? Exista vreo regula de justificare a prefinantarii primite de beneficiarul proiectului?
Avand in vedere ca este vorba despre un domeniu in care prevederile legale s-au schimbat permanent, poate ma poate ajuta cineva cu un raspuns.
Momentan va sfatuiesc sa luati legatura cu cei de la OTIMMC din zona dvs. pentru a va lamuri.
In contractul de finantare nu sunt specificate conditiile de prefinantare , daca ati solicitat aceasta?
Scrisoarea de de garantie bancara este formular unic aprobat si nu cred ca exista posibilitaea modificarii ei.
Poate sa va fie de folos :
[ link extern ]