Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Contributii platite de titularul unei P.F.A.
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Contributii platite de titularul unei P.F.A.

Daca realizez venituri din profesii liberale, dar sunt si angajat cu contract de munca pe o perioada nedetreminata la un SRL, unde am asigurare si firma plateste la timp contributiile, trebuie sa ma asigur si ca P.F.A.?
Multumesc!
NU, DAR PENTRU PFA SI PENTRU VENITURILE DIN ACTIVITATI LIBERALE TREBUIE SA PLATITI IMPOZIT
Titularul unei P.F.A. trebuia sa plateasca impozit, contributia la sigurarile sociale (C.A.S.) si contributia la asigurarile sociale de sanatate (C.A.S.S.).

Impozitul si C.A.S.S. se platesc si pentru aceste venituri, chiar daca este si salariat.

C.A.S. este obligatoriu daca se obtine un venit anual mai mare de 3 salarii medii pe economie si daca nu este salariat sau pensionar.