avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit SRL sau SNC pentru o firma intermediatoare?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

SRL sau SNC pentru o firma intermediatoare?

Buna ziua!

Sunt cetatean roman si as dori sa infiintez, in parteneriat cu un cetatean strain, o firma in Romania care sa aiba ca obiect de activitate intermedierea intre firme din tara rexpectiva producatoare de produse alimentare si firme romanesti de distributie sau retail.
M-am orientat catre un SRL. Partenerul meu imi sugerase un SNC (forma corespunzatoare in tara sa de provenineta).
Care ar fi cea mai avantajoasa forma de asociere in conditiile in care am dori sa lucram pe baza de comision?
Ce taxe si impozite va trebui sa plateasca firma care obtine castiguri din comisioane?

Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Iulian MANEA , Contabil 10:50, 13 Septembrie 2012
Atentie la SNC(societate in nume colectiv) la raspunderea asociatilor:
ART. 3
(1) Obligaţiile sociale sunt garantate cu patrimoniul social.
(2) Asociaţii în societatea în nume colectiv şi asociaţii comanditaţi în
societatea în comandită simplă sau în comandită pe acţiuni răspund nelimitat şi
solidar pentru obligaţiile sociale.
Creditorii societăţii se vor îndrepta mai întâi
împotriva acesteia pentru obligaţiile ei şi, numai dacă societatea nu le plăteşte în
termen de cel mult 15 zile de la data punerii în întârziere, se vor putea îndrepta
împotriva acestor asociaţi.
(3) Acţionarii, asociaţii comanditari, precum şi asociaţii în societatea cu
răspundere limitată răspund numai până la concurenţa capitalului social subscris.
Ultima modificare: Marți, 11 Septembrie 2012
ContSters259670, utilizator
ibanica a scris:

Buna ziua!

Sunt cetatean roman si as dori sa infiintez, in parteneriat cu un cetatean strain, o firma in Romania care sa aiba ca obiect de activitate intermedierea intre firme din tara rexpectiva producatoare de produse alimentare si firme romanesti de distributie sau retail.
[...]
Ce taxe si impozite va trebui sa plateasca firma care obtine castiguri din comisioane?

Va multumesc.


Impozit pe profit si T.V.A. daca activitatea nu necesita si angajarea de personal.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ce este mai avantajos srl sau snc ? cgandreea cgandreea Vreau sa imi deschid o firma si vreau sa stiu ce este mai avantajos pentru mine. Multumesc (vezi toată discuția)
Persoana fizica-executare silita pentru datoriile firmei simona_gabriela85 simona_gabriela85 In cazul in care unei persoane fizice ii sunt invocate datori de catre terte persoane, finante etc. poate fi executat silit si pentru bunurile apartinand ... (vezi toată discuția)
Raspunderea in societati comerciale faneduru74 faneduru74 In ce mod raspund asociatii in cadrul unei societati comerciale ? Exista o limita sau raspunzi orice paguba ar fi ? (vezi toată discuția)