Forum Discuţii juridice Fonduri europene, finanţări ... Proiect respins din cauza Declaratiei de eligibilitate
Discuție deschisă în Fonduri europene, finanţări nerambursabile, grant-uri

Proiect respins din cauza Declaratiei de eligibilitate

Buna ziua,

Am un proiect POSCCE care a fost respins din cauza Declaratiei de eligibilitate. Vi se pare normal ca nu mi-au cerut-o modificata la clarificari? Mentionez ca am primit o singura cerere de clarificari - Ghidul spune ca se cer maxim 2 solicitari de clarificari.

Iata contestatia - care si ea a fost respinsa:
Prin scrisoarea de respingere se mentioneaza ca Declaratia de eligibilitate nu respecta formatul standard, obligatie prevazuta in Ghidul Solicitantului, cap. III.1.: In Ghidul Solicitantului, cap. III.1. Completarea Cererii de finantare, se mentioneaza: “ Completarea Cererii de finantare, inclusiv a formularelor acesteia, se va face conform instructiunilor de completare, prevazute in Anexa 2 la prezentul ghid si va respecta intocmai Formularul standard.
In continuare se precizeaza: “Modificarea Formularului standard constând în eliminarea, renumerotarea sectiunilor si alte asemenea conduce de drept la respingerea Cererii de finantare”.
Se observa cu usurinta din precizarea anterioara că motive pentru respingerea Cererii de finantare sunt doar modificarea Formularului standard al Cererii de finantare, constand in eliminarea, renumerotarea sectiunilor si alte asemenea.
In consecinta, nerespectarea formatului Declaratiei de eligibilitate nu constituie motiv de respingere al Cererii de finantare.
Este specificat : Completarea Cererii de finantare, inclusiv a formularelor acesteia,
..... ceea ce inseamna ca si formularele , A-F trebuie sa respecte standardul impus.