Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... problema ...cu banca
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

problema ...cu banca

Doresc sa ma ajutati intr-o problema:
Imi fac conversie franc euro si desi paritatea dintre cele doua monede pe piata valutara si cea stabilita de BNR este 1.20, niciodata nu afost mai jos, banca cu care lucrez mi-a facut paritatea la 1.18... la suma pe care o am pierd 800 de franci adica 3000 ron ( cu aproximatie)...Spuneti-mi daca cunoaste cineva daca exista vre-un regulament privind paritatea dintre monede, sau fiecare banca stabileste paritatea cum vrea " muschii ei"( aici nu ma refer la cotatia monedelor, ci la regula de a pastra paritatea)
O institutie bancara are dreptul sa isi stabileasca cursul valutar si paritatea, in functie de volumul tranzactiilor sale. De aici deriva si cursul de schimb care difera de la o banca la alta. Verificati in contractul de creditare aspectul cum se calculeaza paritatea, in functie de ce indici.
Lucian Huzum, Consilier juridic