Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Cesionare ! Ajutor !
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Cesionare ! Ajutor !

Cum spuneam si ieri, anul trecut am cesionat o firma cu mai multe credite la banci , nu datorii. Totul era la zi pana in momentul cesionarii. Noii asociati au semnat ca au luat la cunostiinta situatia financiar contabila a societatii si ca preiau atat activul cat si pasivul societatii. Dupa aproape 4 luni, Credit EuropeBank ne-a pus mesaj pe conturile personale, mie si fostului asociat. El avea 25% din societate. Ce ma sfatuiti sa fac ? Cum poate fostul meu asociat sa faca ptr a-si ridica mesajul de pe cont? In ce limita raspunde el?
Va rog, ajutati-ma! #-o
Am o nelamurire : unde scrie ca prin cesionarea unei firme, specificat cu active si pasive, trebuie acordul bancii ptr a se cesiona si datoriile. Din cate stiu nu este specificat nimic in acest sens in contractul de credit !
Este o lege scrisa referitoare la cesiunea unei firme cu credite la banci ? Cum trebuie facut ?
Nu e vorba de cesionarea partilor sociale.Dar banca, in calitate de creditor, e normal sa fie incunostintata de cesiune.
algora a scris:

Am o nelamurire : unde scrie ca prin cesionarea unei firme, specificat cu active si pasive, trebuie acordul bancii ptr a se cesiona si datoriile. Din cate stiu nu este specificat nimic in acest sens in contractul de credit !
Este o lege scrisa referitoare la cesiunea unei firme cu credite la banci ? Cum trebuie facut ?

Nu vorbeam despre cesionarea datoriile societăţii. Acelea nu au fost cesionate. Societatea a rămas în continuare debitor al băncii. Vorbeam despre obligaţia solidară a asociaţilor existenţi la momentul încheierii contractului de credit. Acea obligaţie nu poate fi cesionată. Prin urmare, dacă v-aţi asumat o astfel de solidaritate, ea continuă să-şi producă efectele şi după ce aţi pierdut calitatea de asociaţi. Despre acele obligaţii solidare afirmam eu că nu pot fi cesionate noilor asociaţi decît cu acordul expres al băncii.

Afirmaţi: Din cate stiu nu este specificat nimic in acest sens in contractul de credit !. Fără să vreau să fiu maliţios: un contract se analizează cu înscrisul în faţă. Verificaţi deci fiecare articol al contractului de credit (sau de garanţie, dacă există unul).