Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... stie cineva?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

stie cineva?

Sa reformulez problema mea-intrebare pt ca, recitind, n am inteles nici eu ce vroiam de fapt sa stiu.

Bunicul meu a decedat subit acum vreo 8-9 ani ani ,fara sa lase vreun testament. tatal meu este decedat asa ca, la mostenire am venit noi, doi nepoti si fratele tatalui meu. bunica mea este inca in viata.
noi n-am cerut dezbaterea succesiunii dupa bunicul meu.. singurul demers pe care l-am facut a fost sa solicitam ceva la primarie...si ne a venit un raspuns cum ca trebuie sa solicitam in instanta.

Aspectele care ma ingrijoreaza sunt urmatoarele:
- bunica mea, putea sa incheie cu bunicul defunct cand acesta era inca in viata un oarescare act prin care sa ne priveze de drepturile noastre?
- pe de alta parte e posibil ca noi sa fi pierdut orice drept asupra mostenirii?
- se poate ca unchiul nostru sa fie numit singurul mostenitor, sa primeasca titluri de proprietate si sa instraineze anumite imobile fara semnatura noastra? avem copii ale titlurilor de proprietate pe numele lui.

sper sa ma puteti ajuta.
multumesc.
sallyda, utilizator
1. Bunica nu putea incheia cu bunicul nicio conventie prin care dvs. sa fiti privati de dreptul de a mosteni.

2. Da, e posibil sa fi pierdut dreptul de a mosteni - daca nu ati acceptat mostenirea intermenul legal sau nu faceti dovada acceptarii mostenirii.

3. Da, e posibil. Depinde de actele incheiate in toata aceasta perioada - de la deces pana azi -.
Nasol.
Atunci nu prea vad ce mai putem face. Eventual sa l impuscam.

Multumesc mult.
Nu neaparat.

Trebuie vazute actele si, in functie de documentele pe care le detineti, puteti primi un raspuns complet. Asta ca o alternativa la varianta dvs.