Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... aviz psihologic:apt munca,dar probleme de comportamet
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

aviz psihologic:apt munca,dar probleme de comportamet

Buna seara,
Am fost in concediu crestere copil,acum cand m-am intors la serviciu,angajatorul a zis ca nu mai are nevoie de mine,sa-mi dau demisia,iar eu am refuzat.Mi-a dat o decizie in care imi cerea sa ma prezint la sediul firmei (unde lucrez este punct de lucru),sa dau testare profesionala,ca cf. codul muncii pt. o intrerupere mai mare de un an cetificatul medical este obligatoriu (art 28 codul muncii).M-am conformat,m-am trezit la ora 3 dimineata pt a ajunge la ora stabilita de ei (ora 11),pentru analize medicale si testare profesionala.Testarea am dat-o cu un psiholog, a durat o ora si jumatate,am dat direct pe calculator,ca altfel dura 3 ore.Am primit rezultatul care spune:apt psihic pentru functia de casier,dar la concluzii am "scoruri ridicate ale impulsivitatii,anxietatii si agresivitatii,cu repercursiuni asupra calitatii muncii".Testarea a fost mult prea mult pt functia pe care o detin,eram treaza de la ora 3 dimineata,nemancata,dupa un drum de 6 ore,etc.
Am facut la cererea mea la o clinca privata o testare psihologica,pt reintoarcerea in munca,pt postul pe care il detin,a durat 20 min si rezultatul a fost:apt munca,fara alte concluzii.
1.Testarea psihologica difera ca dificultate in functie de jobul ocupat?
2. Pot ei contesta ca testarea facuta de mine nu este ok?Adica ei au un anme psiholg agreat?
3. Angajatorul dar si psiholgul nu mi-au explicat in ce consta aceste testari.Este corect? Adica am dat si eu testari la angajare,dar mi s-a spus:vor fi jocuri de rol,logica,munca in echipa,etc.
4. Ce pot face in situatia asta?Le pot trimite rezultatul de la testarea mea,pe motiv ca atunci cand am dat testrea la ei eram obosita,nemancata,etc?Adica la inceputul testarii eram bine,dar dupa o jumatate de ora deja nu mai rezistam.
Multumesc!
~ Conținut șters la cerere ~
Stimata doamna, ce ati complectat dvs. pe calculator nu este test psihologic, ci chestionar psihologic. Chestionarele psihologice au doar rol informativ si se folosesc de catre firmele de Resurse umane, atunci cand fac un "assessment center"... asa numitul audit de personal, pentru stabilirea aptitudinilor specifice pe fiecare post, pentru promovare, identificare de potential, etc.
In schimb testul facut la acea clinica particulara, are licenta si in consecinta daca ajungeti in instanta, aceasta va trebui sa tina cont numai de acesta.
Altfel va trimit si eu un test pe calculator, il complectati, imi trimitei rezultatul si eu va trimit evaluarea, dar asta nu inseamna ca sunteti testata psiho-aptitudinal etalonat.
Marea majoritate a acestor chestionare nu sunt etalonate pentru populatia Romaniei ci sunt doar traduse din limba respectiva in romana, ceea ce inseamna ca evaluam americani si nu romani...intelegeti?
Colegiul psihologilor din Romania are o pozitie ferma, in privinta aceasta.
Am efectuat personal mii de testari, pentru angajatii unor companii multinationale, dar niciodata nu am folosit decat teste cu licenta si nu "teste de revista" cum le spuneam noi.

Mai trebuie cunoscut un aspect: psihologul respectiv are dreptul de libera practica?...sau daca este angajatul unei firme de resurse umane, aceasta are licenta pe testul dat de dvs.?
Birou_de_Mediator a scris:

ce ati complectat dvs.

Se spune "completat".
ionion2000, utilizator
Se pare ca doriti "dragoste cu forta". Nu cred ca e posibil si nici nu cred ca dureaza.

Pe de alta parte e vorba despre examen medical la reluarea activitatii, conform HG 355/2007 actualizata la 19.01.2012, adica daca poti fizic.

Testarea profesionala e altceva, adica daca stii.
ionion2000, utilizator
Am dat testare profesionala (legea contabilitatii),nu mi-au spus in ce consta testarea si nu mi-au comunicat rezultatul si testare psihologica,cu un psiholog in medicina muncii.Nu stiu daca are licenta pentru testul dat,dar la final mi-a zis ca mai are de introdus anumite date in calculator,ma gandesc ca mai putea sa modifice,daca era cazul.
Unde pot gasi infomatii cu privire la testarea care se da pt un post de executie?Am dat testare la un angjator pt functie de conducere si nu erau atat de multe teste,mi se pare ca a exagerat psihologul respectiv.La clinica privata unde am dat testarea mi-a spus ca putea sa-mi dea sa desenez ceva si imi facea caracterizarea asupra pesonalitatii mele,daca sunt sociabila,atenta,etc,ceea ce se cere pt postul pe care il detin.
Dragostea cu de-a sila nu se poate,dar nici nu vreau sa las lucrurile asa,imi voi da demisia,dar nu era normal sa ma informeze in ce consta testarile,cat dureaza,etc?Adica am venit din concediu si pur si simplu m-au testat ca asa inteleg ei legea.