avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 221 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA scutit cu drept de deducere
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA scutit cu drept de deducere

care sunt operatiunile scutite cu drept de deducere si care sunt operatiunile scutite cu drept de deducere si unde le regasim explicit in CF?:(
Cel mai recent răspuns: Adolfina Pop , Consultant fiscal 21:45, 12 Ianuarie 2013
Buna seara,

Potrivit art.126, alineatul 9 din Codul fiscal, operatiunile impozabile pot fi:
..................................................
b) operaţiuni scutite de taxă cu drept de deducere, pentru care nu se datorează taxa, dar este permisă deducerea taxei datorate sau achitate pentru achiziţii. În prezentul titlu aceste operaţiuni sunt prevăzute la art. 143, 144, 144^1;

c) operaţiuni scutite de taxă fără drept de deducere, pentru care nu se datorează taxa şi nu este permisă deducerea taxei datorate sau achitate pentru achiziţii. În prezentul titlu aceste operaţiuni sunt prevăzute la art. 141;
Pentru o mai buna intelegere a mecanismului de exercitare a dreptului de deducere, va sugerez lecturarea a art.145, 146 si 147 din Titlul VI.

Numai bine
Ultima modificare: Sâmbătă, 12 Ianuarie 2013
CONTABIUM, Contabil
Operaţiuni scutite de taxă cu drept de deducere sunt prevăzute la art. 143 - 144^1 din Codul Fiscal

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cifra de afaceri pentru stabilire perioada fiscala decont tva consela consela Buna ziua, am urmatoarea situatie la 31.12.2013: Am inregistrat venituri in conturile : ct 701=333451.29 ct 704= 77840.60 ct 707= 25765.10 total = ... (vezi toată discuția)
Tva pt servicii de consultanta maryette maryette Am primit o factura din Germania (cabinet p.fizica)pt consultanta ,serviciu prestat la sediul ns din Romania;pe factura scrie ca se aplica taxarea inversa cf ... (vezi toată discuția)
Drept de rambursare tva hmcs2004 hmcs2004 O firma are ca obiect de activitate Laborator de tenica dentara cod caen 3250 Fabricarea de dispozitive , aparate si instrumente medicale si stomatologice, ... (vezi toată discuția)