Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA scutit cu drept de deducere
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA scutit cu drept de deducere

care sunt operatiunile scutite cu drept de deducere si care sunt operatiunile scutite cu drept de deducere si unde le regasim explicit in CF?:(
Buna seara,

Potrivit art.126, alineatul 9 din Codul fiscal, operatiunile impozabile pot fi:
..................................................
b) operaţiuni scutite de taxă cu drept de deducere, pentru care nu se datorează taxa, dar este permisă deducerea taxei datorate sau achitate pentru achiziţii. În prezentul titlu aceste operaţiuni sunt prevăzute la art. 143, 144, 144^1;

c) operaţiuni scutite de taxă fără drept de deducere, pentru care nu se datorează taxa şi nu este permisă deducerea taxei datorate sau achitate pentru achiziţii. În prezentul titlu aceste operaţiuni sunt prevăzute la art. 141;
Pentru o mai buna intelegere a mecanismului de exercitare a dreptului de deducere, va sugerez lecturarea a art.145, 146 si 147 din Titlul VI.

Numai bine
CONTABIUM, Contabil
Operaţiuni scutite de taxă cu drept de deducere sunt prevăzute la art. 143 - 144^1 din Codul Fiscal