Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Amortizare masini transport marfa
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Amortizare masini transport marfa

O societate comerciala achizitioneaza un autovehicul de transport marfa, cu MTM 3.5t, care este folosit pentru prestarea activitatii de transport marfa international. Tva-ul aferent acestei achiaitii este deductibil? Cum se face amortizarea? Amortizarea este deductibila fiscal?
Tocmai m-a sunat contabilul si mi-a spus ca amortizarea masinii nu este deductibila. Firma a obtinut un profit mic, la care contabilul mi-a adaugat o suma mare, rezultata, zice el, din amortizarea masinii, care nu este deductibil. Iar pentru suma rezultata trebuie sa plateasca societatea impozit pe profit. Este corect?
ncris78, utilizator
Buna ziua,

Din continutul art. 145^1, alineatul 1, rezulta ca limitarea la 50% a dreptul de deducere a taxei aferente cumpărării, achiziţiei intracomunitare, importului, închirierii sau leasingului de vehicule rutiere motorizate şi a taxei aferente cheltuielilor legate de vehiculele aflate în proprietatea sau în folosinţa persoanei impozabile, se aplica în cazul în care vehiculele nu sunt utilizate exclusiv în scopul activităţii economic.

In cazul dvs. inteleg ca vehiculul va fi utilizat la prestarea de sevicii de transport international de marfuri, operatiune scutita cu drept de deducere conform art.143 coroborat cu art.126, alin.9, litera b din Codul fiscal. Acesta inseamna ca veti avea drept de deducere pentru TVA aferenta acestei achizitii.

Amortizarea se face lunar(eventual in functie de nr. de km sau de orele de functionare), incepand cu luna urmatoare achizitiei si este deductibila fiscal in conditiile art.24 din Codul fiscal.

Decizia contabilului dvs. e posibil sa fie intemeiata pe anumite informatii pe care le are si pe care poate nu le-ati furnizat cand ati pus intrebarea.
In orice caz, daca autovehiculul respectiv este utilizat in scopul obtinerii de venituri impozabile, cheltuiala cu amortizarea este deductibila fiscal.

Numai bine,
CONTABIUM, Contabil