Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general DEDUCTIBILITATE MASINA
Discuție deschisă în Contabilitate în general

DEDUCTIBILITATE MASINA

Buna seara.
Daca achizitionez o masina cu cash pe firma de la o persoana juridica, tva-ul aferent il deduc in prima luna? Sau in timp? Precizez ca firma are tva la incasare.
Depinde ce masina cumparati.Cosul fiscal la art. 145^1 Limitări speciale ale dreptului de deducere prevedeurmatoarele:

"(1) Prin excepţie de la prevederile art. 145 se limitează la 50% dreptul de deducere a taxei aferente cumpărării, achiziţiei intracomunitare, importului, închirierii sau leasingului de vehicule rutiere motorizate şi a taxei aferente cheltuielilor legate de vehiculele aflate în proprietatea sau în folosinţa persoanei impozabile, în cazul în care vehiculele nu sunt utilizate exclusiv în scopul activităţii economice. "

Deductibilitate este de 50%. Intrebarea era daca tva-ul acela se deduce in prima luna a achizitiei sau se deduce in timp (impartim tva-ul la 36 de luni)?
De ce sa se imparta la 36 de luni? Poate va referiti la amortizare. TVA-ul nu are nimic in comun cu amortizarea.