avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 299 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Costuri notariale
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Costuri notariale

As dori sa stiu cat sunt taxele notariale pentru intocmirea actelor de dezmembrare a unei locuinte.
Multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: marbostgms , utilizator 12:24, 26 Ianuarie 2013
Onorariul aferent operatii solicitate difera de la notar la notar
In functie de categoriile de acte, onorariile percepute sunt:
- onorarii in suma determinata;
- onorarii stabilite pe transe valorice si procentuale
Onorariile stabilite pe transe valorice, intrucat implica multe variabile si vor fi calculate in functie de fiecare caz in parte; nu au o valoare prestabilita ,pentru o evaluare concreta situatiei dvs contactati notarul.
In urmatorul link aveti ordinul prin care s-au stabilit tarifele de onorarii pe care le vor percepe notarii publici din anul 2012. In anexe gasiti modul de calcul al onorariilor de la caz la caz dar determinarea exacta a onorariului si a taxelor o va face notarul in baza datelor pe care i le oferiti.
[ link extern ]
L.C.
Pentru autentificarea actului de dezmembrare a casei cred ca este o suma fixa.
Dar nu am gasit aici [ link extern ] .
Si eu trebuie sa fac dezmembrare la o casa.
Problema este ca cel care detine cealalta parte din casa nu este de acord cu dezmembrarea.
Rog sa mi se spuna cum trebuie procedat in situatia mea.
Multumesc.
Formuleaza actiune in justitie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Totul despre mostenire mihalycostas mihalycostas Poate sa-mi raspunda cineva , ce taxe se percep (cat la suta din valoare) le notariat pentru perfectarea actelor de succesiune. Va multumesc (vezi toată discuția)
Tarif - procedura de habitatie viagera RPDiana RPDiana Buna ziua, Ma intereseaza cum se calculeaza sau ce tarif se percepe pt a putea ceda parintilor mei , dreptul aupra casei mele? ( Habitatie viagera sau ... (vezi toată discuția)
Taxe eliberare copie din arhiva camerei notarilor publici dariad dariad Unde se gasesc afisate aceste taxe? Toate camerele au aceleasi taxe? Nu am gasit aproape de loc informatii in acest sens pe site-urile Camerelor. Mie mi s-a ... (vezi toată discuția)