avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 228 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... se calculeaza vechime anii petrecuti in puscarie?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

se calculeaza vechime anii petrecuti in puscarie?

fratele meu a facut 12 ani de puscarie dar a muncit in puscarie se calculeaza la pensie?ca vechime?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:24, 16 Februarie 2013
Prevederile legale în vigoare stipulează doar retribuirea muncii şi reducerea pedepsei pentru persoanele care desfăşoară activităţi lucrative pe perioada detenţiei.
Pentru acest tip de activitate deţinuţii nu beneficiază, la ora actuală, de vechime în muncă.
Avand in vedere ca nu a lucrat cu un contract de munca si ca pentru zilele lucrate a beneficiat de reducerea perioadei de detentie, nu va beneficia de vechime in munca.
Anii de detentie nu constituie stagiu de cotizare pentru pensie ...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vechime in munca francisc1959 francisc1959 Buna seara. As dori sa stiu daca munca din perioada de detentie constituie vechime in munca ? Mentionez ca am muncit, am avut un salariu lunar, iar din acesti ... (vezi toată discuția)
Vechimea in munca gemminy55 gemminy55 se constituie vechime in munca perioada de detentie?si ce daca am nevoie de acte doveditoare de unde sa le aduc? (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata-se poate? sim_theo sim_theo Buna ziua. Mama mea este nascuta la data de 23.07.1957. Are 25 ani vechime ,grupa 2 si inca 16 ani pensie boala gr 3. Ar putea sa se pensioneze anticipat? (vezi toată discuția)