Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... se calculeaza vechime anii petrecuti in puscarie?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

se calculeaza vechime anii petrecuti in puscarie?

fratele meu a facut 12 ani de puscarie dar a muncit in puscarie se calculeaza la pensie?ca vechime?
Prevederile legale în vigoare stipulează doar retribuirea muncii şi reducerea pedepsei pentru persoanele care desfăşoară activităţi lucrative pe perioada detenţiei.
Pentru acest tip de activitate deţinuţii nu beneficiază, la ora actuală, de vechime în muncă.
Avand in vedere ca nu a lucrat cu un contract de munca si ca pentru zilele lucrate a beneficiat de reducerea perioadei de detentie, nu va beneficia de vechime in munca.
Anii de detentie nu constituie stagiu de cotizare pentru pensie ...