Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... vechimea in munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

vechimea in munca

se constituie vechime in munca perioada de detentie?si ce daca am nevoie de acte doveditoare de unde sa le aduc?
Avand in vedere ca detentia in sine ,este o masura disciplinara impusa de catre stat prin autoritatile abilitate,ca urmare a savarsirii unor infractiuni,inca,perioada de detentie nu constituie vechime in munca.
Ar fi convenabil sa ispasesti o pedeapsa cu inchisoare de 40 de ani ,probata cu documentele eliberate de catre autoritatea competenta ,pe care sa le depui la oficiul de pensii cu solitarea acordarii drepturilor financiare ca si pensie.
Perioada de detentie nu reprezinta vechime in munca.
Nicoleta Ilea, Consultant resurse umane
În prezent, pentru munca prestată cu contract, deţinuţii primesc 30% din retribuţie (20% într-un cont curent, şi 10% într-un cont accesibil doar la eliberare) şi li se consideră 6 zile de detenţie pentru 5 zile lucrate. Un alt tip de activitate este destinat celor care desfăşoară muncă în interesul locului de deţinere, pentru care nu se primeşte retribuţie, dar se beneficiază de reducerea cu o zi a pedepsei pentru fiecare 4 zile lucrate. Pentru nici unul dintre cele două tipuri de activitate deţinuţii nu beneficiază, la ora actuală, de vechime în muncă.