Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Problema inmatriculare masina la Serviciul ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Problema inmatriculare masina la Serviciul Inmatriculari

Buna Seara , am o mica problema ..am cumparat o masina din bucuresti , am reusit sa-i fac r.a.r in bucuresti dupa care am ajuns acasa in iasi , am achitat toate taxele poluare/certificat/fiscal/timbru etc, la depunerea dosarului am intampinat o problema .
Doamna aia de la ghiseu mi-a spus ca ea vrea sa vada toate actele care confirma vanzarea de la primul vanzator la ultimul cumparator, am dat certificatul de origine franceza + certificat tradus si legalizat in original si copie, factura dintre mine si firma x care mi-a vandut masina , factura dintre firma x din romania si y din franta care detinea masina si un contract de cesiune dintre firma y si firma z care defapt ala e propietarul pe certificat a masinii..
Ea zice ca cum ajuns masina de la firma z la firma y fara nici un contract.factura de vanzare-cumparare ..defapt firma mama z e o firma de leasing si firma y e firma care i-a masinile detinute la ea si le baga la vanzare prin contracte de cesiune , iar probabil dupa vanzarea masinii l-i se returneaza banii sau ceva de genu.
propietarul din bucuresti de la care am luat eu masina zice ca a fost vb de o licitatie sau ceva de genul , asta e situatia de vanzare dintre z y x si mine.
Aia a luat dosarul pt inmatriculare + nr de origine franceza a masinii si mi-a zis sa ma duc maine sa se faca verificare la acte , credeti ca ar putea vreo problema si daca da ce as putea sa fac , multumesc considerabil.
Ar putea exista nereguli, ce prevede cesiunea dintre z şi y ?
Cesiunea contractului de leasing presupun.
E posibil sa lipseasca contractul de vanzare cumparare (ori o factura) intre firma z si firma y.
Daca a fost efectuat transferul dreptului de proprietate intre firma z si firma y, atunci va trebui sa faceti rost de documentul prin care s-a facut transferul dreptului de proprietate.
Daca nua fost efectuat transferul dreptului de proprietate intre firma z si firma y, atunci
este o mare problema!
1.Chitanță pentru declararea de cumpărare
identitatea profesională a cumpărătorului nume:y
+date despre firma.
identitatea de vanzator nume : z
+date despre firma
informații privind achiziționarea unui vehicul
Nr de inmatriculare xxx
Numar VIN xxx
data si ora cumpararii xxx

2.Accuse d`enregistrement
Declaration de cession d`un vehicle

declarația de vânzare a vehiculului dumneavoastră a fost în inmatriculation anregistree sistemul `s de vehicule la 08/01/2013

ezumate elents de declarația dumneavoastră
data și ora de vânzare a vehiculului
27/12/2012 la 12:00

declaratia de vanzare a vehiculului

Nr de inmatriculare al vehiculului
xxx

Identitatea vanzatorului

y+datele firmei

datele cumparatorului

x+datele firmei

Firma detinatoare a masinei pe certificat z se numeste LEASEPLAN FRANCE SAS

3.factura fiscala care dovedeste vanzarea dintre y si x
4.factura fiscala care dovesteste vanzarea dintre x si mine.
5. pe certificatul din republica franceza unde atesta destinatorul LEASEPLAN FRANCE SAS
in partea dreapta a certificatului unde este o rubrica dar nu-mi pot da seama ce inseamna este o stamplia a firmei y + un nume + semnatura.

Precizez ca contractele care le am de pe franta au un sigiliul.stamplia a unei institutii franceze probabil e vorba de finante sau ceva.
Cam astea is actele care le am de la primul vanzator la ultimul cumparator.
Ideea e ca cum mi-a facut r.a.r daca masina este cu probleme , cum am putut plati taxa , cum am putut so radiez de pe ala si so inscriu pe mine in finante , cum pot circula cu ea fara sa se ia nimeni de mine.
eventual pot face o poza la aceste 2 contracte franceze si sa le atasez undeva daca ajuta mai mult decat explicatiile de mai sus.
Astept un raspuns , cu stima.

catalins2, utilizator
Este edificator ce ati postat dvs, rezulta un transfer real al proprietatii de la z la y, ca nu este numai aparenta de legalitate o confirma rar îl şi operaţiunile ulterioare. Trebuie sa rezolvaţi problema, cred ca a fost o neînţelegere din partea funcţionarei i.