Forum Discuţii juridice Executare silită executare silita din cauza ratelor la banca
Discuție deschisă în Executare silită

executare silita din cauza ratelor la banca

Buna ziua,
deoarece nu sa mai putut achita un credit garantat cu ipoteca sa ajuns la executare silita,locuinta apartine parintilor si acolo isi au si domiciliul iar creditul e pe numele fiului,garantat cu ipoteca pe apartamentul parintilor.Dupa cum am zis sa ajuns la executare silita si am propus pentru a nu pierde apartamentul sa se retina din pensiile parintilor si salariul fiului o suma de bani,respectiv proprire. E posibil sa se faca proprire si sa nu mai piarda apartamentul?
Totul este posibil, dar nu puteti impune nimic bancii. Deci, daca banca este de acord se poate obtine si o reesalonare a datoriei.
Doar cu acordul creditorului, in scris, depus la dosarul executional, acesta poate dispune suspendarea executarii silite imobiliare, in conditia fie a unei tranzactii intre parti, fie cu acceptarea recuperarii debitului doar din poprire.
Depinde insa de creditor/banca, dar si de cuantumul debitului datorat. Sansele sunt, insa, mici sa accepte banca o asemenea propunere din partea debitorului.
Daca parintii sunt doar garanti ipotecari, nu exista temei legal pentru ca executorul sa le popreasca pensiile.